Hlavní obsah

Část evakuovaných za 20kilometrovou hranicí od Fukušimy se může vrátit

9. 8. 2011, 17:10 – Tokio

Japonská vláda se rozhodla odvolat v úterý evakuační doporučení pro lidi žijící v pásmu dvaceti až třiceti kilometrů od fukušimské jaderné elektrárny. Podle odhadů expertů by vládní rozhodnutí mohlo znamenat návrat několika desítek tisíc lidí během jednoho měsíce, uvedla agentura AP.

Článek

V oblastech bezprostředně sousedících s fukušimskou elektrárnou provedly japonské úřady po březnové havárii nucenou evakuaci, ale v obcích za dvacetikilometrovou hranicí byla evakuace dobrovolná. Nucená byla v některých místech uplatněna později.

Mnozí Japonci žijící v místech dobrovolné evakuace se přesto pro odchod rozhodli, ať už z obav o vlastní bezpečnost, nebo proto, že komunální služby po nucené evakuaci sousedních měst přestaly fungovat.

Vláda dospěla k názoru, že v některých těchto obcích, které jsou za hranicí dvacetikilometrové bezpečnostní zóny, nyní lze evakuační doporučení odvolat. Experti odhadují, že do svých domovů by se mohlo vrátit kolem 25 000 lidí. Celkem bylo po havárii vyvolané přívalovou vlnou tsunami evakuováno 80 000 lidí.

Dvacetikilometrová zóna je uzavřená

Dvacetikilometrová ochranná zóna zůstane jako oblast nucené evakuace v platnosti. Povinná evakuace bude nadále platit i v některých vzdálenějších městech, kde je úroveň radiace vyšší.

"Doufali jsme, že evakuovaným lidem umožníme návrat co nejdříve, ale ukázalo se, že tento proces můžeme zahájit až po pěti měsících," řekl v Tokiu novinářům Goši Hosono, vládní zmocněnec odpovědný za likvidaci následků katastrofy. "V tomto ohledu budeme postupovat velmi obezřetně," dodal.

Oblasti, kde bylo či bude doporučení k evakuaci odvoláno, musejí v příštích týdnech vypracovat plány na dekontaminaci veřejných budov a revitalizaci služeb. Celý proces návratu se má řídit zvláštními směrnicemi, které vypracovala komise jmenovaná vládou.

Vláda rovněž rozhodla, že lidí žijící ve vzdálenosti do tří kilometrů od Fukušimy budou během srpna moci poprvé krátce navštívit své domovy. Předpokládá se, že do nejvíce zasažených oblastí se lidé budou moci vrátit nejdřív příští rok v lednu, i když mnozí experti tento termín zpochybňují.

Reklama

Související témata:

Výběr článků