Hlavní obsah

Stávka a ještě klimatičtí aktivisté. Stuttgart zažívá dopravní peklo

27. 3. 2023, 9:51

Pondělí je pro obyvatele Stuttgartu na jihozápadě Německa velkou zkouškou trpělivosti a nervů, píše server Stuttgarter Zeitung. Hlavní město spolkové země Bádensko-Württembersko ochromila nejen stávka veřejné dopravy, ale i klimatičtí aktivisté z hnutí Last Generation, kteří narušují dopravu na hlavních komunikacích.

Foto: Lukas Barth, Reuters

Dopravu v Německu paralyzuje nejen stávka, ale i množství osobních aut, k nimž se lidé uchýlili, když veřejná doprava nejezdí.

Článek

Aktivisté blokovali dopravní tepnu Neue Weinsteige a další ulice ve Stuttgartu. Tentokrát se nepřilepili k vozovce, jak to někdy dělají, ale s ohromnými dřevěnými regály pochodovali do centra města.

Policie na jejich pochod jen dohlížela. Akce totiž byla předem ohlášena, píše deník. „Provoz je zachován jen v jednom jízdním pruhu,“ uvedl policejní mluvčí.

Skupina měla dřevěné rámy o rozměrech vozu, na kterých byly připevněny plakáty. „Chceme přesvědčit spolkovou vládu, aby dodržovala své vlastní zákony a chránila ústavu,“ řekl Moritz Riedacher z klimatického hnutí.

Aktivisté zablokovali dopravu v centru Prahy

„Ve Stuttgartu je automobilová doprava masivní. Zpráva Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) zveřejněná před několika dny jasně ukazuje, že jako společnost nepřežijeme bez účinných opatření na ochranu klimatu,“ řekl další aktivista Mischa Bareuther.

Automobilová doprava je v pondělí ve Stuttgartu stejně jako ve zbytku Německa podstatně hustší vzhledem k masivní stávce ve veřejné dopravě.

Za stávkou stojí odbory Verdi a EVG. Svaz Verdi, který zastupuje zhruba 2,5 milionu pracovníků ve veřejném sektoru, požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12 tisíc Kč) měsíčně. Svaz EVG, který hájí zájmy 230 tisíc zaměstnanců železniční společnosti Deutsche Bahn a autobusových firem, chce navýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15 400 Kč).

„Nikdo necestuje, je to skoro strašidelné.“ Německo paralyzuje stávka

Reklama

Výběr článků