Hlavní obsah

„Spustili kampaň.“ Orbán obvinil Ukrajinu, že chce narušit tamní diskuze o jejím vstupu do EU

3:34
3:34

Poslechněte si tento článek

Budapešť

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý obvinil Ukrajinu z toho, že se v Maďarsku snaží narušit vládou spuštěné dotazování veřejnosti týkající se možného vstupu Ukrajiny do EU. Argumenty na takzvaných dotaznících rozesílá kabinet Viktora Orbána do domácností po celé zemi. Tvrdí přitom, že k narušování těchto „konzultací o vstupu do EU“ slouží Ukrajině hlavní maďarská opoziční strana TISZA.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán

Článek

„Ukrajina proti Maďarsku spustila koordinovanou očerňující kampaň, aby narušila naši iniciativu, jejímž cílem je umožnit Maďarům dát najevo názor ohledně členství Ukrajiny v EU,“ řekl Orbán podle Telexu ve videu zveřejněném po úterní schůzce bezpečnostní rady.

Orbánova vláda tuto „konzultaci“ spustila v dubnu a ptá se veřejnosti, zda „podporuje členství Ukrajiny v EU“. Lidé mohou prostřednictvím bezplatného dopisu odpovídat ještě více než měsíc buď ano, nebo ne.

Telex píše, že konzultaci vláda podpořila kampaní s heslem „Nedovolme, aby jiní rozhodovali za nás“. V ní je na plakátech zobrazená šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské lidové strany Manfred Weber a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Orbán v úterý také řekl, že Ukrajinci „oživili své kontakty v Maďarsku a s pomocí maďarské politické strany zahájili útoky na maďarské ozbrojené síly“.

Ve videu jsou záběry na šéfa strany TISZA Pétera Magyara a na Romulusze Ruszina-Szendiho, bývalého náčelníka generálního štábu, který byl předloni odvolán a který se nedávno připojil k Magyarově straně a působí jako jeho poradce. Podle Orbána se „maďarská opoziční strana zapojila do operace ukrajinských tajných služeb“.

Maďarská bezpečnostní rada se sešla jen několik dnů poté, co ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Budapešť obvinění označila za propagandu a následně maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó informoval o vyhoštění dvou špionů pracujících pod diplomatickým krytím na ukrajinském velvyslanectví v Budapešti. V reakci Kyjev vyhostil dva maďarské diplomaty.

„Sedm rizik“

Maďarská vláda dlouhodobě pod zástěrkou průzkumu veřejného mínění šíří dezinformace o údajných rizicích vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Server Ukrajinska Pravda o rozesílaných materiálech informoval hned na začátku dubna a označil je za „lživé a manipulační“.

Dezinformace o migraci, právech a politikách EU jsou často využívány k mobilizaci veřejnosti, která je vystavena strachu z vnějších hrozeb. Dopis, který rozesílá Orbánova vláda už od bře,zna obsahuje informační leták, na kterém je uvedeno sedm „rizik“ vstupu Ukrajiny do EU z pohledu Budapešti.

Letáky obsahují otázky formulované způsobem, který naznačuje negativní důsledky pro Maďarsko v případě přijetí Ukrajiny do EU. Je zde například tvrzení, že vstup Ukrajiny do EU by mohl znamenat ztrátu maďarských financí, ohrožení maďarských zemědělců kvůli podpoře těch ukrajinských nebo zaplavení trhu „nekvalitním“ zbožím, i když to odporuje evropským normám.

Zmíněny jsou i obavy ze zvýšeného vlivu ukrajinské mafie, z levné pracovní síly údajně ohrožující pracovní místa či důchody a údajné zdravotní riziko kvůli nepovinnému očkování na Ukrajině, které ale ve skutečnosti povinné je. Leták také tvrdí, že by vstup Ukrajiny mohl ohrozit výplatu 13. důchodu v Maďarsku, aniž by to jakkoli vysvětlil.

Evropská komise tuto činnost Maďarska dlouhodobě odsuzuje. Zároveň uvádí, že zveřejněné materiály jsou plné „ověřitelných lží“, a kritizuje tamní vládu za šíření protiunijních narativů.

Výběr článků

Načítám