Hlavní obsah

Španělská rodina po letech odhalila záměnu novorozenců. Dívka chce 76 milionů

8. 9. 2021, 8:23

Nemocnice v severošpanělském Logroňu v roce 2002 zaměnila dvě novorozené holčičky. Že vyrůstá ve špatné rodině, zjistila jedna z dívek až v dospívání, když podstoupila test DNA. Po španělském ministerstvu zdravotnictví teď požaduje za újmu odškodné tři miliony eur (přes 76 milionů korun). Na případ upozornil místní list La Rioja.

Foto: Profimedia.cz

Test DNA (ilustrační foto)

Článek

„Šlo o lidské selhání a nepodařilo se nám zjistit, kdo je vinen,” uvedla v reakci na článek šéfka severošpanělského regionu La Rioja Sara Albaová. „Tehdejší systémy byly jiné a nebyly tak digitalizované jako dnes,” dodala Albaová a ujistila, že k podobné chybě v současnosti už dojít nemůže.

U porodu je prohodili. Se svými biologickými rodiči se shledali po 28 letech

Koktejl

Holčičky se narodily pět hodin po sobě v dnes již neexistující nemocnici a obě byly kvůli podváze umístěny do inkubátorů. Tam s největší pravděpodobností došlo k záměně.

Dnes 19letou dívku, která jako první zjistila, že nepatří ani jednomu ze svých rodičů, vychovávala její babička. V roce 2017 se její domnělá biologická matka soudila s otcem kvůli péči a spor vyústil v test DNA, který ukázal, že muž není dívčin otec. Další analýza ale ukázala, že geneticky spřízněna s ní není ani matka. Dívka proto ve stejném roce vyhledala pomoc právníků, popisuje La Rioja.

Třebíčská nemocnice za záměnu miminek musí zaplatit milióny, rozhodl soud

Krimi

Případ záměny novorozenců zažila v roce 2007 i Česká republika. Tehdy policie začala vyšetřovat případ záměny dvou holčiček v třebíčské porodnici, na kterou se přišlo až téměř po roce.

Reklama

Výběr článků