Hlavní obsah

Soudci: kontroly v Ruzyni diskriminovaly české Romy

9. 12. 2004, 15:13 – LONDÝN

Britská vládní pravidla, která bránila českým Romům ve vstupu do Velké Británie, byla diskriminační z rasových důvodů, avšak šlo o diskriminaci ospravedlnitelnou. Tvrdí to tamní lordové-soudci, kteří jsou nejvyšší soudní instancí v zemi. Jejich stanovisko ve čtvrtek zveřejnila BBC.

Foto: archiv nemocnice

Nejplodnějším měsícem byl v novojičínské porodnici prozatím poslední měsíc červen, kdy se narodilo 68 dětí.

Článek

Soudci posuzovali systém kontrol na pražském letišti v Ruzyni, které byly u nás spuštěny v červenci 2001.

Poškození Romů

V roce 2002 podala britská organizace obránců lidských práv Liberty žalobu na tento postup jménem šesti anonymních žalobců z Česka a Evropského střediska pro práva Romů.

Soud první instance a nejvyšší soud ji ale zamítly. Lordové-soudci naopak dospěli k závěru, že pravidla Romy diskriminovala. Nicméně vše označili za ospravedlnitelné.

U Romů byla tehdy větší pravděpodobnost, že budou žádat o azyl, než u ostatních osob. Liberty uvedla, že tak byli vystaveni rasismu, který je obsažen v jádru britské vládní azylové politiky. 

Češi souhlasili

BBC s odvoláním na statistické údaje sdělila, že u Romů byla čtyřistakrát větší pravděpodobnost, že jim britští imigrační úředníci na pražském letišti nedovolí vydat se do Británie, než u ostatních cestujících.

Občané ČR nemají od vstupu naší země do Evropské unie prakticky žádnou šanci získat v Británii azyl.

Mluvčí britského ministerstva vnitra k případu uvedl, že jde o dva roky starou záležitost reagující na momentální potřeby ČR a Británie.

"Chtěli jsme dát jasně najevo, že zneužívání svého azylového a imigračního systému nebudeme tolerovat," uvedl úřad s tím, že česká vláda se vším předem souhlasila.

Reklama

Související články

USA: Česko má stále problémy s Romy

1. 4. 2003, 22:03

Česká republika v zásadě respektuje lidská práva. Stále ale odlišně přistupuje k romské komunitě, přetrvává tu i násilí na dětech a ženách, zneužívání...

Výběr článků