Hlavní obsah

Slovenští poslanci přehlasovali veto Čaputové

22. 6. 2022, 12:15 – Bratislava

Poslanci slovenského parlamentu ve středu přehlasovali veto prezidentky Zuzany Čaputové, která vrátila do parlamentu část tzv. protiinflačního balíčku vypracovaného ministrem financí Igorem Matovičem (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti – OLaNO). Pro návrh hlasovala těsná většina 77 poslanců.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Článek

K prolomení veta byla potřebná většina hlasů všech poslanců ve 150členném parlamentu. Ze 142 přítomných poslanců hlasovalo pro návrh 77, proti 25, zdrželo se 39 a nehlasoval jeden poslanec.

Do zákona se nedostala žádná z výhrad hlavy státu a poslanci schválili Matovičův balíček v původním znění.

Proti balíčku se vyslovila vládní strana Svoboda a solidarita ministra hospodářství Richarda Sulíka, která se obává rozvratu veřejných financí, a nepodpořila ho ani nejmenší vládní strana Za lidi.

Čaputová už na Slovensku není nejpopulárnější

Matovič však pro svůj návrh získal kromě vlastních poslanců z OLaNO také zákonodárce z vládního hnutí Jsme rodina a nezařazené poslance.

Balíček pomoci pro rodiny s dětmi vypracovaný ministrem financí vyjde státní rozpočet na 1,2 miliardy eur (přes 29 miliard korun) ročně.

Od července dostanou rodiče s dětmi zvýšený daňový bonus a přídavek na dítě.

Čaputová zpochybnila především další zvyšování příspěvků rodičům od ledna 2023 a fakt, že Matovič tato opatření prosadil expresně rychle bez řádné veřejné diskuse.

Čaputové veto sklidilo potlesk i pískot

Čaputová již avizovala, že tuto poslední část zákona pošle k posouzení ústavnímu soudu. Hlava státu rovněž upozornila, že na Slovensku je ohroženo množství lidí chudobou a Matovičův balíček se jich netýká.

„Někteří, kteří čelí chudobě, pracují, mají odrostlé děti nebo nemají děti vůbec, jsou matky samoživitelky, mají několik dětí a zaměstnat se nemohou, a jsou tu také důchodci,“ konstatovala prezidentka.

Reklama

Výběr článků