Článek
Ze 132 přítomných poslanců hlasovalo pro novelu 76 vládních poslanců, 66 opozičních bylo proti a poslanec Ján Ferenčák z vládní strany Hlas nehlasoval.
„Je to hůl na nevládní organizace, je to ruský zákon inspirovaný autoritářskými režimy. Slovensko se mění na autoritářský režim,“ řekl v první reakci na schválený zákon opoziční poslanec Ondrej Dostál (Svoboda a Solidarita, SaS). „Vládní koalice prosadila útok na občanskou společnost ruským způsobem. Podpoříme v této věci podání k Ústavnímu soudu,“ dodala poslankyně Mária Kolíková (SaS).
Nevládní organizace označily novelu za šikanování. Vládní koalice se obhajuje tím, že jde pouze o „zprůhlednění finančních toků“ směřujících do nevládních organizací.
Na žádost vládní strany Hlas z novely vypadlo označování nevládních organizací za lobbisty a možnost zrušit organizaci, pokud si nesplní administrativní povinnost.
Po novelizaci zákona budou muset nevládní organizace s příjmem nad 35 tisíc eur (téměř 880 tisíc korun) dodávat výkaz o transparentnosti. Ve výkazu uvedou dárce, kteří jim dali přes 5000 eur (125 tisíc korun). Zveřejní se také identifikační údaje orgánů nebo jeho členů.
Ředitelka nevládní organizace Via Iuris Katarína Batková považuje za problematickou povinnost zveřejňování jmen dárců. „Mají totiž právo na ochranu svého soukromí a vytváření seznamů podporovatelů je problematické také z pohledu rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie a Evropského soudu pro lidská práva,“ upozornila.
Podle organizace Amnesty International Slovensko zákon zavádí nepřiměřenou administrativní zátěž, otevírá dveře rozsáhlé státní kontrole a vylučuje nevládní organizace z dialogu.
Nevládní organizace označily novelu za „ruský zákon“ s tím, že byl původně postaven na základě zákona o zahraničních agentech, který platí v Rusku. Vládní koalice naproti tomu tvrdí, že zákon je „jasně evropský“ a dává nevládním organizacím možnost, aby byly transparentní.