Článek
Navrhovaný tribunál má vzniknout na základě dohody mezi ukrajinskou vládou a Radou Evropy. Jeho cílem je vyvodit právní odpovědnost vůči těm, kteří stáli za ruskou agresí v únoru 2022. Zřízení tribunálu by mohlo být klíčovým krokem k dosažení spravedlnosti pro Ukrajinu.
Zatímco většina členských států návrh podpořila, Slovensko a Maďarsko zůstaly osamocenými výjimkami. Podle portálu Euractiv na otázky týkající se odmítavého postoje nereaguje ani úřad vlády, ani představitelé koaličních stran.
Slovenská vláda přitom opakovaně deklaruje, že ruská invaze představuje porušení mezinárodního práva. „Pokud se cizí vojska nacházejí na území suverénního státu bez souhlasu příslušné mezinárodní organizace, jde o porušení mezinárodního práva a mezinárodní společenství má právo reagovat,“ prohlásil premiér Robert Fico v roce 2014 během anexe Krymu.
Také během války v roce 2024 označil Fico použití ruské síly na Ukrajině za „hrubé porušení mezinárodního práva“. Tehdy zároveň ujistil ukrajinského premiéra Denyse Šmyhaľa slovy: „Jsme tu, abychom vám pomáhali.“
Vláda však nepodpořila vznik tribunálu a nereagovala ani na otevřený dopis 31 slovenských expertů na mezinárodní právo. Ti v něm vyjádřili znepokojení nad postojem vlády a společně ji vyzvali, aby své rozhodnutí přehodnotila.
Podle signatářů má stíhání válečných zločinů nejen represivní, ale i preventivní funkci. Zdůraznili zároveň, že dodržování mezinárodního práva je i v dlouhodobém národním zájmu Slovenské republiky.