Hlavní obsah

Slovenské vysoké školy na pokraji kolapsu. Rektoři hrozí, že od 17. listopadu zavřou

13. 9. 2022, 16:02

Slovenským vysokým školám hrozí finanční kolaps. Tamní rektorská konference pohrozila, že pokud stát nebude kompenzovat výpadky financí způsobené energetickou krizí, vysoké školy se od 17. listopadu zavřou.

Foto: Profimedia.cz

Univerzita Komenského v Bratislavě

Článek

„Pokud stát nebude kompenzovat výpadky způsobené energetickou krizí, slovenské vysoké školy od 17. listopadu uzavřou své brány a přestanou plnit své poslání,“ uvedla konference ve svém prohlášení.

Vysoké školy upozorňují, že vzhledem ke škrtům v jejich rozpočtu v létech 2021 a 2022 a vzhledem k plánovanému poklesu v roce 2023 ve výši 72 milionů eur (1,8 miliardy korun) není možné zabezpečit základní chod veřejných vysokých škol. „Vysoké školy jsou na pokraji kolapsu. Už několik let není možné mluvit o jejich rozvoji, ale dnes už ani o jejich důstojném přežití nebo přežití vůbec,“ konstatovali rektoři.

Slováci mění vládu. Ministrem je nově i dosavadní velvyslanec v Česku

Důrazně vyzvali vládu, aby zvrátila negativní vývoj financování vysokých škol, a požádali, aby se dostalo alespoň na úroveň roku 2020. Vláda by měla rovněž kompenzovat výpadky způsobené energetickou krizí a dofinancovat výpadky v národních a evropských projektech, jak se to děje v sousedních zemích.

Konference upozornila, že vysokoškolský sektor je rozhodující pro hospodářský růst a klíčový pro budování znalostní společnosti. „Neexistuje ekonomická oblast, v níž by vysoké školy prostřednictvím výzkumu a vývoje neměly významnou úlohu,“ dodali rektoři.

Reklama

Výběr článků