Hlavní obsah

Slavjansk padl. Kyjev ovládl baštu separatistů

5. 7. 2014, 10:30 – Kyjev

Bašta separatistů na východě Ukrajiny v sobotu padla. Z města Slavjansk vyhánějí vojáci poslední rebely a prezident Petro Porošenko dal armádě rozkaz urychleně vztyčit nad městem ukrajinskou vlajku. Zástupce separatistů potvrdil, že povstalci po nočních bojích město opouštějí.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Slavjansk se podobá spálené zemi.

Článek

Právě Slavjansk se stal jedním z hlavních míst odporu proruských povstalců, kteří městské úřady včetně radnice okupovali od dubna. Porošenko nařídil vztyčit vlajku poté, co se dověděl o úspěšné vojenské operaci ve městě, uvedl prezidentský úřad.

Pod minometnou palbou

Nově jmenovaný šéf ukrajinského generálního štábu Vyktor Muženko údajně prezidenta informoval, že separatisté se ve Slavjansku ocitli pod minometnou palbou, když se pokoušeli prolomit linie vládních sil. Separatisté prý přišli o tank a další ozbrojená vozidla.

Už předtím ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že povstalci včetně svého předáka Igora Girkina-Strelkova Slavjansk opustili. Separatisté to ale podle zpravodajské stanice BBC popírali.

Ukrajinská média uvedla, že konvoj se separatisty a municí opustil město a vydal se směrem na nedaleký Kramatorsk. Avakov na Facebooku napsal, že uprchla "velká část" povstaleckých bojovníků.

Zmatek mezi povstalci

„Před úsvitem zpravodajské služby hlásily, že Girkin a velká část bojovníků uprchla ze Slavjanska, čímž zaseli zmatek mezi nepočetnou skupinu těch, kteří zůstali," napsal Avakov.

„Civilisté přicházeli ke kontrolním bodům a odevzdávali zbraně a neprůstřelné vesty, které po sobě zanechali bojovníci," pokračoval ministr. Ukrajinský server Censor.net informoval, že ukrajinské síly se střetly s konvojem separatistů a že proti nim použily dělostřelectvo.

Server Ostrov zase cituje rukojmí, kteří se údajně dostali z držení separatistů na hlavní policejní stanici ve Slavjansku. Také tito svědci tvrdili, že separatisté odjeli do Kramatorsku. Ruská agentura Interfax kromě toho informovala, že ukrajinské síly zničily velitelství separatistů ve městě Artěmivsk jižně od Doněcku. Také dobytí města se zhruba 77 tisíci obyvateli Avakov potvrdil na Facebooku.

Zoufalá výzva Moskvě

V pátek večer podle něj oddíl ministerstva vnitra v Artěmivsku provedl útok na město. „Velitelství Doněcké lidové republiky bylo zničeno," hlásí Avakov. "Ministr obrany" povstalecké Doněcké lidové republiky Strelkov v pátečním rozhovoru s televizním serverem LifeNews v zoufalé výzvě upozornil Moskvu, že Slavjansk "do jednoho, nejvýše dvou týdnů" padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne "ve prospěch nás, ruského lidu, který zde žije".

Ukrajinské vládní síly tento týden zahájily ofenzivu proti separatistům poté, co nebyl znovu prodloužen klid zbraní, který trval dohromady deset dní. Prezident Porošenko řekl, že je ochoten se k příměří vrátit.

Reklama

Výběr článků