Hlavní obsah

Řecko přesouvá migranty z ostrovů na pevninu, mohli by bydlet v hotelech

3. 11. 2019, 8:03

Řecko začalo přes víkend přesouvat migranty žijící v přeplněných táborech na svých ostrovech na pevninu. V sobotu večer jich dorazilo 415 z tábora Moria na ostrově Lesbos do přístavu poblíž Atén. V příštích 14 dnech chtějí úřady celkem přesunout na 5000 utečenců a rozmístit je po celé zemi, řekl agentuře AP nejmenovaný vládní zdroj.

Foto: Giorgos Moutafis, Reuters

Běženci v registračním středisku Moria na řeckém ostrově Lesbos

Článek

Podle zdroje AP budou přesídlení migranti dočasně pobývat v hotelech, které jsou po konci turistické sezony prázdné. Není přitom jasné, kam se migranti přesunou v budoucnu. Utečence úřady rozmístí po celém Řecku. Některých oblastí, kde například už jsou uprchlické tábory, se ale opatření týkat nebude. Vláda přitom do každého okresu přiveze jen tolik utečenců, aby jejich počet nepřesahoval 0,8 procenta místní populace.

Řecko chce vrátit do Turecka 20 tisíc migrantů

V táboře Moria momentálně žije kolem 15 tisíc migrantů, ačkoliv je určen pouze pro 3000 lidí. Celkově je na řeckých ostrovech poblíž hranice s Tureckem v naprosto nevyhovujících podmínkách asi 35 tisí migrantů, přičemž kapacita tam je jen pro 7000 lidí. Situaci v těchto táborech ve čtvrtek odsoudila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová, která několik ostrovů navštívila. Pobyt na těchto místech označila za boj o přežití.

Velký počet migrantů na ostrovech vzbudil odpor u části místních obyvatel. Tamní úřady si stěžují, že Atény utečence na ostrovech shromažďují, zatímco azylová řízení jsou velice pomalá a jen velmi málo těch, kterým byla žádost o azyl zamítnuta, úřady z ostrovů deportují.

Migranti zapálili tábor na ostrově Lesbos, zahynula žena a její dítě

Vláda slíbila, že procesy urychlí. V pátek řecký parlament schválil kontroverzní vládní návrh zákona, jehož cílem je zjednodušit azylové řízení a ulehčit deportace migrantů bez nároku na azyl. Novelu však kritizují organizace pro lidská práva, protože podle nich narušuje právo utečenců na spravedlivý azylový proces a omezuje jejich právo na ochranu.

Německý deník Bild nedávno s odkazem na informace z vládních kruhů napsal, že Řecko chce zahájit deportace migrantů do Turecka během následujících měsíců. Jen do konce příštího roku tam plánuje vrátit 10 tisíc migrantů, kteří nemají šanci získat v Řecku azyl, celkem by mělo jít o 20 tisíc migrantů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků