Hlavní obsah

První japonská pilotka vojenské stíhačky nastupuje do služby

25. 8. 2018, 8:27 – Tokio

Šestadvacetiletá Misa Macušimová nastupuje do služby jako první japonská pilotka stíhačky poté, co dokončila výcvik, aby mohla létat na letounech F-15. „Jako první pilotka stíhačky otevírám cestu pro všechny ostatní,” řekla novinářům Macušimová, kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Foto: Profimedia.cz

Misa Macušimová

Článek

Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015.

„Už od chvíle, kdy jsem chodila na základní školu a v kině viděla film Top Gun, jsem obdivovala piloty stíhaček,” dodala absolventka japonské Národní akademie obrany. „Budu nadále tvrdě pracovat, abych plnila svou povinnost - nejen pro sebe, ale i pro všechny ženy, které se touto cestou vydají v budoucnosti.”

V současnosti podstupují výcvik na pilotky stíhaček tři další ženy. Stíhačky F-15J, do jejichž kokpitů usednou, jsou dvoumotorové letouny určené ke vzdušným soubojům s dalšími letadly. Mohou dosáhnout rychlosti až Mach 2,5, tedy dvou a půl násobku rychlosti zvuku, což představuje zhruba 3000 kilometrů v hodině.

Japonsko se v loňském roce propadlo ze 111. na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti podle údajů Světového ekonomického fóra. Japonská společnost se k rovnoprávnosti žen na pracovištích stále staví značně konzervativně; u žen se předpokládá, že budou v první řadě manželkami, matkami a hospodyněmi, než aby měly vlastní kariéru, připomněla BBC.

Reklama

Související témata:

Výběr článků