Hlavní obsah

První český ministr u sudetských Němců. Herman na sjezdu připomněl zločiny nacistů i odsunuté

15. 5. 2016, 11:33 – Norimberk • Aktualizováno 15. 5. 2016, 12:56

Ministr kultury Daniel Herman v neděli jako vůbec první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. Na jejich 67. výročním setkání v Norimberku oslovil sudetské Němce „milí krajané”, za což ho zhruba tři tisícovky shromážděných odměnily hlasitým potleskem.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)

Článek

Na úvod projevu předneseného v němčině ministr připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi.

Herman také řekl, že identitu Čech, Moravy a Slezska po staletí utvářeli kromě Čechů i Němci, Židé, Romové a Poláci, kteří na jejich území žili. "Tragické události dvacátého století tyto svazky narušily, zpřetrhaly a některé definitivně zničily," uvedl ministr a připomněl nacistický program likvidace Židů a Romů.

"Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to nebyl konec. Neboť touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva vůči německy mluvícím spoluobčanům na sklonku války," řekl Herman. Odsoudil přitom uplatňování kolektivní viny.

"Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití," řekl ministr.

Posselt vystoupení ocenil

Za historický okamžik označil Hermanovu přítomnost na sjezdu šéf sdružení Bernd Posselt.

Foto: Jakub Střihavka, ČTK

Ministr kultury Daniel Herman (první zleva) vystoupil 15. května na sudetoněmeckém sjezdu, druhý zleva sedí Berndt Posselt, třetí zleva pak Horst Seehofer.

„Přítomnost českého ministra kultury Daniela Hermana na 67. sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku znamená, že česká vláda odmítla princip kolektivní viny, který byl uplatněn při poválečném odsunu německojazyčné menšiny z Československa,” řekl Posselt.

Související téma

Foto: koláž Novinky

Připomněl, že i někteří sudetští Němci měli svůj podíl na nacistických zločinech a že on sám už kvůli tomu prosil Čechy o odpuštění. "Kdo je připraven dostát své odpovědnosti, jako to udělal Daniel Herman, jako to dělá česká vláda a jako to děláme i my sudetští Němci, neoslabuje se. Teprve ten, kdo si zamete před vlastním prahem, je připraven ke skutečnému partnerství v srdci Evropy," řekl Posselt.

Reklama

Související články

Výběr článků