Hlavní obsah

Powell předloží jen družicové snímky, přímý důkaz nemá

30. 1. 2003, 13:57 – WASHINGTON

Americký ministr zahraničí Colin Powell předloží příští týden Radě bezpečnosti OSN mj. satelitní fotografie, které údajně dokazují, že irácká vláda čistila místa, kde mohly být zakázané zbraně, a že může mít pohyblivé vojenské laboratoře. Napsal to list USA Today. Upozornil však, že nepůjde o žádné přímé důkazy.

Foto: Milan Turek

Karásek je mýtickou postavou stejně jako jeho kumpán pastýř Jonas

Článek

Powell by mohl předložit fotografie traktorů a přívěsů s neobvykle velkými větráky na střeše, které ukazují na to, že jde o pohyblivé laboratoře pro vývoj biologických zbraní, řekly vládní zdroje listu. Další družicové snímky ukazují Iráčany, jak čistí před příjezdem inspektorů OSN za pomoci buldozerů místa, u nichž je podezření, že tam byly zakázané zbraně, napsal USA Today.

Zpravodajské zdroje nicméně upozornily, že žádná konkrétní fotografie nebo důkaz nepotvrdí tvrzení vlády o iráckém porušování jeho závazků, ale že půjde spíše o akumulaci detailů. "Ukazujeme způsob jednání - neuvidíte obrázky hlavic," řekl vysoký nejmenovaný představitel administrativy. "Jde v podstatě o tři věci. Je to skrývání zbraní, podvádění zbrojních inspektorů a vazby k teroristickým skupinám," řekl agentuře Reuters vysoký americký představitel o Powellově prezentaci. "Myslím, že tam bude více o vazbách na síť al-Kajdá."

Důkazy plavou na vodě

Nicméně vazby mezi totu teroristickou sítí a Irákem jsou natolik nejasné, že ani zpravodajští analytici se nemohou v tomto směru shodnout. Jeden americký zpravodajský zdroj řekl, že jsou důkazy o přítomnosti al-Kajdá v Iráku, ale otázkou je, zda to Husajnův režim podporoval. Rozhodně neudělali nic, aby se této společnosti zbavili, dodal zdroj. Potřebujete ukázat, že mezi Husajnem a al-Kajdá je přímá vazba, a proto se musíte zbavit Husajna dřív, než jim dá chemické a biologické zbraně, řekl Lawrence Korb z washingtonské Rady pro zahraniční vztahy. "A takový důkaz nemají."

"Nemáte vražednou zbraň, máte nepřímé důkazy a snažíte se přesvědčit lidi na základě nepřímých důkazů, že to, co děláte je oprávněné," dodal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků