Hlavní obsah

Po sirupu proti kašli zemřelo v Uzbekistánu 18 dětí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V Uzbekistánu zemřelo 18 dětí, které užívaly sirup proti kašli od indické firmy Marion Biotech. Uzbecké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podle předběžných testů sirup obsahoval toxickou látku etylenglykol, která se běžně používá do nemrznoucích směsí. Indické ministerstvo zdravotnictví je podle dnešního vyjádření kvůli tomu v kontaktu s Uzbekistánem od 27. prosince.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Děti užívaly sirup Dok-1 Max bez lékařského předpisu, dodalo ministerstvo, které citoval zpravodajský server BBC News. Dávky, které děti braly, navíc překračovaly množství stanovené pro malé pacienty.

Zpráva uzbeckého ministerstva přichází několik týdnů poté, co africký stát Gambie spojil úmrtí nejméně 70 svých dětí se sirupem proti kašli, který vyrobila jiná indická firma.

V závodě firmy Marion Biotech ve městě Noida byla podle indického ministerstva provedena inspekce. Vzorky sirupu, jež byly odebrány z výrobních prostor, se testují. Ministerstvo také přislíbilo další opatření, která budou přijata na základě inspekční zprávy.

Lidé přeprodávají léky na webu, hrozí jim pokuty

Domácí

Indická tisková agentura ANI informovala, že společnost Marion Biotech dočasně výrobu sirupu zastavila. Webové stránky firmy jsou nyní mimo provoz, ale podle stránek na síti LinkedIn byla firma založena v roce 1999 a její produkty jsou „důvěrně známé zákazníkům v zemích Střední Asie, Střední a Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky“.

V Indii se vyrábí asi třetina léků, které se ve světě prodají. Většinou jsou to generika, tedy kopie značkových léků, kterým skončila patentová ochrana. Země je domovem jedněch z nejrychleji se rozvíjejících farmaceutických firem. Vysloužila si přezdívku „světová lékárna“ a naplňuje většinu zdravotních potřeb rozvojových zemí.

Zvýšená hodnota CRP nemusí znamenat, že potřebujete antibiotika

Zdraví

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám