Článek
Například Kolín nad Rýnem už loni v srpnu spustil pod názvem „Já to řeknu!“ akci na ochranu dívek a mladých žen před osaháváním ze strany mužů. Její součástí je i plakát, jenž ovšem budí kontroverze, napsal server Kölner Express.
Kritizuje jej například zástupce šéfa německých policejních odborů Manuel Ostermann, který se podivuje nad tím, že dívku na obrázku osahává mladík se světlými vlasy.
„Toto zobrazení má ve skutečnosti s realitou jen málo společného. Nazývejme věci pravými jmény – jde především o muže ze zemí, odkud přichází nejvíce žadatelů o azyl,“ napsal Ostermann, podle nějž obrázek ilustruje bezmocnost nebo neochotu politiků něco řešit.
Ein Bild, das die Ohnmacht oder den Widerwillen der politischen Akteure verdeutlicht.
— Manuel Ostermann (@M_Ostermann) June 29, 2025
Wenn man sich schon um politische Korrektheit bemüht, sollte man ebenfalls darauf hinweisen, dass das Bild des blonden Mannes lediglich aus Furcht vor den empörten Rufen von Links entstanden ist… pic.twitter.com/By3yvvV561
„Pokud se někdo snaží o politickou korektnost, měl by také zdůraznit, že obraz blonďatého muže vznikl výhradně ze strachu z pobouřených výkřiků levice (rasismus). Bohužel, politici se takto často chovají,“ dodal Ostermann.
Plakátové motivy, které navrhla kolínská ilustrátorka Dorothee Woltersová, mají být podle iniciátorů akce „přátelské k dětem a povzbudivé, nikoli odstrašující“. Součástí kampaně jsou také letáky a voděodolné náramky s nápisem „Já to řeknu!“, které mezi návštěvníky distribuuje personál koupališť.
Sporný plakát doplňuje krátký text o tom, že všichni návštěvníci plováren a koupališť mají právo na to, aby se cítili příjemně. „Obrať se na náš personál, jestliže se cítíš obtěžovaná nebo zažíváš nepříjemnou situaci. Je naším úkolem, abychom ti pomohli a podpořili tě. Žádost o pomoc není žádné donášení,“ stojí dále na plakátu.
Kölner Express nicméně k osobě Ostermanna napsal, že se pravidelně vyjadřuje k bezpečnostním otázkám na sociálních sítích a že svými výroky už v minulosti polarizoval společnost.
Die Bebilderung ist genial. Eine übergewichtige weiße Frau fasst einen armen männlichen Flüchtling an. Das kommt täglich millionenfach vor. pic.twitter.com/SlcRT9zBs6
— Mr. Unbequem 𝕏 (@Dr_Unbequem) July 2, 2025
Ostermanna kritizovala například mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) za to, že se vyslovoval pro tvrdý postup proti propalestinským demonstrantům. Loni v prosinci na něj AI podala stížnost s tím, že z jeho vyjádření je patrná obhajoba „nekontrolovatelného policejního násilí a rasistické tendence“.
Podobnou kontroverzi jako Kolín nad Rýnem řeší podle magazínu Focus i město Büren, rovněž ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Tamní koupaliště v rámci kampaně pod heslem „Léto, slunce, bezpečnost“ vyrukovala s plakátem, na němž je vyobrazena rusovlasá žena, jak v bazénu osahává na hýždích chlapce tmavé pleti s nožní protézou. Připojen je text „Stop! Osahávání zakázáno!“.
Immer diese Blonden!!!
— malca goldstein-wolf (@WolfMalca) July 3, 2025
Das Freibad in Büren macht den Kölner Bädern ernsthaft Konkurrenz!https://t.co/sMK9fxA5je pic.twitter.com/2SrKTRDZKf
Jiný plakát vyobrazuje muže se světlými vlasy, který otevřel dveře koupalištní kabiny, v níž se převléká žena tmavé pleti a říká: „Stát! Prosím klepejte!“
„Na sociálních sítích se motiv setkal s ostrou kritikou. Uživatelé se ptají, zda zobrazení odpovídá skutečnosti. Kritici obviňují iniciátory kampaně z bagatelizace problému a z nepřesného profilu pachatele,“ poznamenal Focus.
Deník Bild napsal, že kampaň proti sexuálnímu obtěžování na koupalištích „obrací skutečné dění vzhůru nohama“. „Nad tím, co v těchto dnech vychází z radničních kanceláří, kroutí hlavou lidé po celé zemi,“ uvedl list.