Hlavní obsah

Nový rakouský kancléř chce zachovat politický kurs svého předchůdce Kurze

12. 10. 2021, 15:06 – Vídeň

Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg před poslanci Národní rady uvedl, že hodlá pokračovat v politickém směřování nastaveném jeho předchůdcem Sebastianem Kurzem. Ten minulý týden odstoupil v důsledku korupční kauzy, dosavadního ministra zahraničí Schallenberga v pondělí jmenoval do funkce prezident Alexander Van der Bellen. Opozice kontinuitu s předchozí vládou zatíženou aférami kritizovala, informovaly agentury APA a DPA.

Foto: Profimedia.cz

Alexander Schallenberg, nový spolkový kancléř Rakouska

Článek

Schallenberg na mimořádné schůzi Národní rady zopakoval, že chce úzce spolupracovat s bývalým kancléřem Kurzem, který se mezitím přesunul do pozice šéfa poslaneckého klubu Rakouské lidové strany (ÖVP).

Kurz, který diplomata Schallenberga vytáhl do nejvyšších politických pozic, již v pondělí odmítl tvrzení, že bude jakýmsi „stínovým kancléřem”.

Bývalý kancléř a šéf lidovců Kurz podal demisi v sobotu, poté co ho státní zastupitelství začalo vyšetřovat kvůli podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v jeho prospěch.

Rakouský kancléř Kurz rezignuje

Zahraniční

To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Obviněno je i několik jeho nejbližších kolegů, všichni včetně Kurze obvinění popírají.

Ve svém projevu nový kancléř uvedl, že zachová dosavadní restriktivní politiku v otázce migrace. Kurz v čele vlády odmítal přijímání nových běženců a prosazoval, aby země i Evropská unie místo toho pomáhaly regionu jejich původu.

Prioritou jeho kabinetu bude „ekologicko-sociální” daňová reforma, jejímž součástí podle plánů Kurzovy vlády měla být takzvaná uhlíková daň.

Korupční aféru svého předchůdce nezmínil a nezveřejnil ani žádné plány svého kabinetu pro boj s korupcí, všímá si DPA.

Více proevropský kancléř

Schallenberg dále uvedl, že jeho vláda bude proevropská. Ještě tento týden vyrazí do Bruselu, kde by se měl sejít s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Kurz podle DPA opakovaně poutal pozornost kritickými vyjádřeními na adresu Evropské unie.

Rakouský kancléř Kurz je vyšetřován pro podezření z úplatkářství

Evropa

Opozice v čele se sociálními demokraty (SPÖ) při rozpravě žádala, aby se Schallenberg jasně odstřihl od „mocenského aparátu svého předchůdce”.

„Kdo slepě následuje, nemůže vést,” uvedla šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová.

Podle ní to vypadá, že v Rakousku povládne i nadále „Kurzův systém”. Narážela tím patrně na způsob vládnutí, který poodhalily zveřejněné exkancléřovy chatové zprávy.

Kurz v nich zastává místy opačné názory, než které sděloval navenek, provádí cynické zákulisní dohody a podle DPA se dopouští zneužívání moci.

Reklama

Výběr článků