Hlavní obsah

Neúspěšná premiéra. Historicky první žena v čele Švédska končí už po pár hodinách

24. 11. 2021, 18:43 – Stockholm • Aktualizováno 24. 11. 2021, 19:41

Nová švédská premiérka, sociální demokratka Magdalena Anderssonová, se vzdala funkce hned v den svého potvrzení v parlamentu. Bezprostředním důvodem jejího kroku bylo neschválení vládního návrhu rozpočtu. Schválen byl opoziční návrh, načež švédští Zelení oznámili, že novou vládu opouštějí.

Foto: Profimedia.cz

Premiérka Anderssonová rezignovala po neúspěchu vládního návrhu rozpočtu

Článek

Anderssonová oznámila, že požádala předsedu parlamentu Andrease Norléna, aby ji zbavil funkce. Zároveň však prý usiluje o to, aby se znovu stala premiérkou.

Norlén žádost sociální demokratky o odchod z křesla šéfky vlády přijal a sdělil, že nyní naváže kontakt s předsedy stran a poradí se s nimi o situaci. O dalším postupu hodlá informovat ve čtvrtek odpoledne.

Švédští poslanci ráno zvolili Anderssonovou jako vůbec první ženu švédskou premiérkou. Už večer se ale tedy funkce opět vzdala poté, co parlament schválil alternativní opoziční návrh rozpočtu, kterého se musí vláda držet.

Zelení, dosavadní menší koaliční partner sociálních demokratů, reagovali oznámením o odchodu z vlády. Nový rozpočet vyjednali opoziční umírnění, křesťanští demokraté a pravicově populističtí Švédští demokraté.

Švédsko povede poprvé žena. Vládu bude řídit ekonomka Anderssonová

Evropa

Ve Švédsku je obvyklé, že koaliční vláda odstoupí, když nějaká strana opustí koalici, poznamenala agentura DPA. Anderssonová dnes zdůraznila, že nechce vést vládu, jejíž legitimita byla zpochybněna. Nyní doufá, že se vrátí s čistě sociálnědemokratickou menšinovou vládou. Poukázala přitom na to, že Zelení ji chtějí nadále podporovat.

Dosavadní ministryně financí ve funkci nahradila premiéra Stefana Löfvena, který podal demisi před dvěma týdny. Dnes dopoledne nominaci Anderssonové ve 394členném parlamentu podpořilo 117 poslanců, 174 zákonodárců bylo proti a 57 poslanců se hlasování nezúčastnilo. Anderssonová ke svému zvolení nepotřebovala souhlas většiny poslanců, nicméně potřebovala, aby většina nehlasovala proti ní.

Reklama

Výběr článků