Hlavní obsah

Nejnovější americká stíhačka F-35B se poprvé zřítila

28. 9. 2018, 23:13 – Washington

Nejnovější americká stíhačka F-35B se zřítila nedaleko letecké základny námořní pěchoty Beaufort v Jižní Karolíně. K nehodě došlo krátce před polednem místního času (18:00 SELČ). Pilot stroje se bezpečně katapultoval, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

Foto: Us Marines, Reuters

Letoun F-35B

Článek

Podle agentury AFP šlo patrně o první havárii daného typu stroje, „nejdražšího v dějinách” kvůli ultramoderním technologiím umožňujícím unikat zaměření i nejcitlivějšími radary.

Podle armádního důstojníka, který si nepřál být jmenován, havaroval stroj Lockheed Martin F-35B, což je varianta schopná krátkého vzletu a kolmého přistání. Příčina havárie není zatím jasná. Známo není ani stáří stroje, který se zřítil. F-35 patří obecně k nejdražším zbrojním systémům.

K havárii došlo právě v den, kdy Pentagon oznámil nový kontrakt, podle kterého nakoupí 141 stíhaček F-35 od společnosti Lockheed za 11,5 miliardy dolarů (asi 255 miliard Kč), což představuje snížení ceny nejběžnější verze toho letounu se sníženým radarovým odrazem o 5,4 procenta.

Proti Tálibánu

Při příští dodávce stíhaček F-35B měl každý stroj stát okolo 115 milionů dolarů (asi 2,55 miliardy Kč), řekli vojáci agentuře Reuters. F-35B je nejdražší ze tří variant nové stíhačky, která zahrnuje typy F-35A s konvenčním vzletem a přistáním a F-35C pro letadlové lodě. Lockheed je pro ozbrojené síly Spojených států dodavatelem číslo jedna.

„Neviditelné stíhačky” F-35 slouží u amerického vojenského letectva, námořnictva a námořní pěchoty, jakož i u spojenců v Británii, Itálii a Izraeli. Stroj, který se vyrábí od roku 2006, bojově poprvé použil letos na jaře Izrael. Tento čtvrtek byl letoun F-35B americké námořní pěchoty poprvé nasazen do náletu proti Tálibánu v Afghánistánu.

Reklama

Výběr článků