Hlavní obsah

NATO: Jednotka na Slovensku, jíž velí Češi, je nyní bojeschopná

5. 10. 2022, 20:39

Mnohonárodní bojové uskupení Severoatlantické aliance na Slovensku je nyní schopné bojového nasazení, uvedla centrála NATO. Jednotka pod českým velením vznikla letos na jaře v reakci na rozhodnutí NATO posílit své východní křídlo po ruské invazi na Ukrajinu.

Foto: Profimedia.cz

Cvičení Strong Cohesion (Silná soudržnost) na Slovensku

Článek

Nedávno skončené cvičení Strong Cohesion (Silná soudržnost) prokázalo, že vojáci z Česka, Německa, Slovenska, Slovinska a Spojených států jsou schopni fungovat pod jednotným velením a jsou připraveni převzít své povinnosti, uvedlo v prohlášení NATO.

Bojové uskupení NATO na Slovensku vzniklo v zájmu posílení východního křídla Severoatlantické aliance po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu. Pozemní jednotky jsou umístěny ve vojenském prostoru Lešť, členové protivzdušné obrany pak na letecké základně Sliač. Na Slovensku je podle červencových údajů, na které se odkazuje agentura DPA, asi 1100 vojáků z dalších zemí NATO.

Na Slovensku budou zřejmě působit předsunuté jednotky NATO

Zahraniční

Kromě Slovenska byla přítomnost sil NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu posílena také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Reklama

Výběr článků