Hlavní obsah

Nabídněte svůj mozek ke zkoumání, vybízejí vědci ve Francii

21. 1. 2014, 8:25

Vědci ve Francii zahájili kampaň s cílem rozšířit posmrtné dárcovství mozků. Trápí je totiž jejich nedostatek ke zkoumání. Vědci je potřebují k analýze stárnutí tohoto významného orgánu a také vážných nemocí, jež ho zasahují, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Nástroje, které patolog používá při pitvě.

Článek

"Výzkum dnes naráží na zásadní překážku: nedostatek mozků ke zkoumání, který způsobil vymizení vědeckých pitev ve Francii," oznámila v pondělí podle agentury AFP francouzská lékařská akademie. Podle ní následovala pitva v zemi v roce 2011 jen v 0,11 procenta případech úmrtí.

Situaci zhoršily také etické zákony, které nyní vyžadují souhlas dárce nebo jeho rodiny před posmrtným odebráním orgánů.

Řešit situaci měl vznik národní mozkové banky, kam směřují darované orgány lidí postižených těmito vážnými chorobami. Vědcům to ale nestačí. Potřebují také původně zdravé mozky, aby je mohli s těmi postiženými porovnávat.

Mobilizační kampaň již přinesla své ovoce. Vědcům už přistálo na pitevních stolech kolem 400 mozků zemřelých a 1700 dosud živých dárců již svoje orgány přislíbilo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků