Hlavní obsah

Mečiar o zvolení Václava Klause: Mám namouduši radost!

4. 3. 2003, 18:54 – BRATISLAVA

Zvolení Václava Klause prezidentem považuje slovenský opoziční vůdce Vladimír Mečiar za významné nejen pro Českou republiku, ale i pro střední Evropu a pro evropskou integraci. "On sám o sobě je poselství. Nemusí ani nic říkat... Když přijde, víme, co můžeme čekat, co přináší, jaké myšlenky," řekl Mečiar.

Foto: Jiří Částka, www.FotoBanka.net

Bílí Tygři Liberec vs. HC Slavia Praha (7. čtvrtfinále)

Článek

"Už dlouho bylo zřejmé, že jinou tak výraznou osobnost česká politika nemá. Ale asi bylo zapotřebí srovnání s jinými..., aby si i další uvědomili, že toto řešení je opravdu správné," poznamenal o volbě svého někdejšího politického partnera.

Bývalý slovenský premiér je přesvědčen, že Václav Klaus "svou silou a autoritou" pomůže nejen své vlasti, ale i střední Evropě a Slovensku, jakož i evropské integraci, pro kterou "jsou nezbytní nejen euronadšenci, ale i eurorealisté".

Na Slovensku Klausovi důvěřují

"Václav Klaus je vnímán na Slovensku mimořádně dobře a těší se větší důvěře než Václav Havel," nevyhnul se Mečiar srovnání nového prezidenta s jeho předchůdcem. "Ve všem, co Václav Havel dělal, byla intrika. Václav Havel byl autorem myšlenky, že 'když HZDS vyhraje a bude ve vládě, nebudete v NATO ani v Evropské unii'.

Jeho vstupů do slovenské politiky bylo velice mnoho, ale nikdy nebyly přímé, vždy nepřímé, přes lobbisty, přes vytváření psychóz. To je pryč! Jsem strašně rád, že místo toho přijde chlapské, seriózní slovo a reálné zhodnocení zájmů bez vměšování do některých věcí. S potěšením vnímám, že jsem Havlovo období ve funkci v dobrém zdraví přežil, a teď věřím, že prostředí bude podstatně zdravější."

Mečiar osobní schůzku s Klausem neočekává

Jako "mimořádně příznivé gesto" hodnotí Mečiar rozhodnutí nového českého prezidenta navštívit jako první Slovensko. Osobní schůzku neočekává, "zvolením za prezidenta se stal oficiální osobou a já jsem opoziční poslanec", ale příležitost by přivítal a využil, protože "každé setkání s Václavem Klausem bylo a je pro mne vždy událostí".

"Status nám vytváří prostor a tvář dává tomuto prostoru pečeť. Změna statusu vyžaduje změnu chování a osobnost dotvoří daný prostor. U Václava Klause jsem vždy považoval tento prostor a status za dominující," míní Mečiar o proměnách Václava Klause od počátku 90. let.

Klaus ve prospěch Čechů i Slováků

Jak připomíná, Klaus v čele vlády jako tvůrce koncepcí transformace ovlivnil i okolní státy, při dělení federace vždy postupoval ve prospěch Čechů i Slováků a i jako opoziční vůdce v čele sněmovny dokázal i za cenu rizika volební porážky v parlamentních volbách zachovat stabilitu, sociální smír a rozvoj v republice i vymezit mantinely Miloši Zemanovi.

"Byl tím, kdo přebíral odpovědnost a řešil. To nebyl Havel. Havel komentoval a sem tam intrikoval, ale netvořil politiku. Měl dobrý image, hlavně v USA, díky lobby a některým kruhům, které si ČR zaplatila svým majetkem, ale tím, kdo od počátku Českou republiku a způsob života v ní tvořil, onou rozhodující osobností byl Václav Klaus," zdůraznil.

Nálepku "euroskeptika" přičítá Mečiar postoji "euronadšenců", odmítajících Klause podle hesla "kdo nejde s námi, jde proti nám", ačkoli Klaus podle něj jen upozorňoval, že výnosy z rozšíření unie o střední Evropu lze počítat až po předchozím investování, které nenastalo.

Mečiar se na prezidentskou funkci zatím nechystá

Čas sice potvrdil Klausovy vize a výhrady, ale to už se stal "nežádoucím". "Je to Evropan, který má co říci i jiným." "Momentálně se mé úvahy při hodnocení dalšího života a záměrů neubírají tímto směrem," poznamenal Mečiar k úvahám politologů, že Klausovo vítězství bude pro něj povzbuzením, aby se na jaře příštího roku sám opět ucházel o zvolení do čela slovenského státu. Avšak předseda Hnutí za demokratické Slovensko podle svých slov nejprve musí "obnovit, oživit a uvést do chodu" svou stranu, kterou nedávno opustilo 11 z 36 poslanců.

"Prezidentská funkce zatím není tím, na co bych se momentálně orientoval," řekl. Ale s dovětkem, že "člověk míní, pánbůh mění", jak svědčí i Mečiarova kandidatura v roce 1999, která byla "ze zoufalství", byla vynucená oslabením HZDS a "kriminalizací" hnutí: "Proto jsem šel do souboje, v němž jsem byl předem odsouzen k prohře, ale aspoň jsem prokázal sílu v boji."

"U všech členů mé rodiny, kteří dokáží vnímat a hovořit, je Václav Klaus přijímán vždy neobyčejně dobře. S napětím jsem v pátek čekal na výsledek posledního kola - s nadějí, že už to musí vyjít. A když to vyšlo, tak jsem si zakřičel! " svěřil se Mečiar. "Mám namouduši radost," dodal na závěr s rukou na hrudi.

Reklama

Související témata:

Výběr článků