Hlavní obsah

Lhát se nevyplácí. Hvězda amerických dezinformátorů musí zaplatit přes 24 miliard

13. 10. 2022, 16:18

Americký konspirační teoretik Alex Jones musí zaplatit nejméně 965 milionů dolarů (asi 24,4 miliardy korun) pozůstalým po obětech masové střelby na základní škole v americkém státě Connecticut v roce 2012, rozhodl ve středu soud. Jones nepravdivě tvrdil, že oběti střelby byli herci, kteří tragédii zinscenovali, píše agentura Reuters.

Foto: Pool, Reuters

Alex Jones u soudního přelíčení

Článek

Při střelbě na základní škole Sandy Hook dvacetiletý Adam Lanza zabil 20 dětí a šest dospělých.

Jones po útoku na školu prostřednictvím svých mediálních kanálů vytrvale přiživoval konspirační teorii, že střelba s 26 oběťmi byla zinscenovaná ve snaze regulovat držení zbraní a že rodiče zabitých dětí jsou „krizoví herci“.

Rodiny deseti obětí jej později zažalovaly za pomluvu a soudy ve dvou amerických státech loni rozhodly, že Jones ve věci nese právní odpovědnost.

To připravilo půdu pro sérii procesů. Soudní porota v Texasu už v srpnu rozhodla, že Jones má zaplatit 49,3 milionu USD (asi 1,25 miliardy korun).

Americký dezinformátor má zaplatit rodičům obětí masakru miliony dolarů

Porota ve středu také uvedla, že Jones kromě téměř miliardového odškodného uhradí i výdaje za právní zastoupení žalující strany, o jejichž výši bude rozhodnuto v listopadu.

Jones je vlastníkem webové stránky Infowars, která sdílí konspirační teorie. Během živého přenosu, když soudce četl verdikt, se Jones dušoval, že se proti rozsudku odvolá a řekl, že status bankrotu Infowars prozatím ochrání.

Advokáti rodin osmi obětí střelby v Sandy Hook při závěrečných řečech minulý týden uvedli, že Jones na lžích o střelbě roky vydělával díky zvýšené návštěvnosti Infowars i vyšším ziskům z prodeje různých produktů na webové stránce.

Reklama

Související témata:
Alex Jones

Výběr článků