Hlavní obsah

Kanada už letos zadržela stejný počet Mexičanů jako za celý loňský rok

18. 3. 2017, 8:20 – Toronto

Kanadské hraniční služba (CBSA) zadržela za prvních 67 dní letošního roku více Mexičanů, než v uplynulých třech letech za celý rok. Vyplývá to ze statistik získaných agenturou Reuters. Prudký nárůst přichází poté, co vláda v prosinci zrušila vízovou povinnost pro Mexičany.

Foto: Christinne Muschi, Reuters

Příslušník Královské kanadské jízdní policie čeká na muže, který se chystá ilegálně překročit hranici mezi USA a Kanadou nedaleko města Hemmingford v provincii Quebek.

Článek

CBSA od 1. ledna do 8. března zadržela 444 občanů Mexika. Za celý loňský rok to bylo 410 Mexičanů, v roce 2015 jich zadržela 351 a o rok dříve 399. CBSA může zadržet cizí státní příslušníky, pokud se domnívá, že mohou představovat nebezpečí pro veřejnost, je-li jejich identita nejasná nebo pokud považuje za nepravděpodobné, že se dostaví k odsunu nebo řízení.

Zvýšil se také počet Mexičanů, kteří byli vráceni zpět do země na letišti. V lednu jich bylo 313, což bylo více než za celý rok v letech 2012, 2013 a 2014. Po zrušení vízové povinnosti všichni Mexičané, kteří přijíždějí do Kanady, musí mít elektronické cestovní povolení (eTA), které je možné získat přes internet za několik minut. Nemohou však v zemi pracovat bez pracovního povolení a eTA nezaručuje vstup do země.

Od 1. prosince 2016 do 10. března 2017 Kanada vydala 72 450 cestovních povolení pro občany Mexika. To je výrazný nárůst proti stejnému obchodí předchozího roku, kdy byla požadována víza.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví a uprchlíky Ahmed Hussens uvedl, že jeho ministerstvo situaci sleduje. „Bylo by předčasné vyvozovat v tuto chvíli závěry nebo spekulovat o budoucí politice,” řekla mluvčí ministra Camielle Edwardsová.

Mnoho Mexičanů přesunulo svůj zájem z USA do Kanady, protože americký prezident Donald Trump slíbil zátah na americké nelegální migranty, z nichž zhruba polovina je z Mexika.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků