Hlavní obsah

Jih Evropy vzali uprchlíci ztečí, ve Středozemním moři jich zachránili pět tisíc

31. 5. 2015, 19:41

Při jedné z největších uprchlických vln letošního roku bylo ve Středozemním moři od pátku zachráněno asi 5000 běženců z Afriky a Blízkého východu. V neděli o tom informovala agentura Frontex, která se ve Středomoří podílí na záchranné misi EU Triton.

Foto: Mauro Buccarello, ČTK/AP

Imigranti na lodi italské pobřežní stráže

Článek

Loď italského námořnictva v neděli zároveň dopravila na Sicílii těla 17 uprchlíků, kteří při pokusu překonat moře zahynuli. Počet zachráněných běženců zřejmě ještě poroste, protože podle Frontexu se v neděli konají další námořní operace na pomoc zhruba 500 imigrantům.

"Jde o jednu z největších uprchlických vln v letošním roce," řekl podle agentury Reuters výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Nové lodě, které se o tomto víkendu přidaly k operacím agentury, už prý zachránily stovky životů.

Agentura Frontex tento týden oznámila, že vzhledem k očekávanému nárůstu počtu uprchlíků v letní sezoně rozšíří oblast své působnosti ve Středozemním moři a zvýší počet svých expertů, lodí i letadel.

V akci 25 lodí

K záchraně běženců bylo v uplynulých dnech nasazeno 25 lodí plujících pod italskou, maltskou, britskou a belgickou vlajkou, podporovaných finskými a islandskými letadly, uvedli zástupci Frontexu. Na pomoc migrantům připluly i lodě námořnictva a obchodní plavidla.

Počet běženců směřujících do Evropy přes Středozemní moře letos prudce vzrostl. Letos zatím cestu do Itálie uskutečnilo na 40 400 lidí, převáděči většinou vypravují čluny z Libye, kterou zmítá občanská válka. Odhaduje se, že do Itálie by letos mohlo zamířit až 200 tisíc lidí. Třetinu z běženců tvoří Syřané, dalšími velkými skupinami jsou Afghánci a Eritrejci.

Loni na moři přišlo o život na 3500 běženců, od začátku letošního roku už jich je kolem 1800.

Problémem migrace se zabývají rovněž instituce Evropské unie. Evropská komise navrhla nový program pro migraci, který mimo jiné počítá s přerozdělením uprchlíků v jednotlivých zemích EU, což v mnohých vyvolalo nesouhlas. Proti je také Česká republika.

Reklama

Související témata:

Související články

Evropu ohrožuje obchod s lidmi

16. 3. 2015, 7:27

Do evropských zemí proudí milióny běženců. Na masovou migraci a problémy, které přináší, ale nejsou evropské státy dobře připraveny. Na rozdíl od zločinců....

Výběr článků