Hlavní obsah

Jenom plané naděje. Zlatá éra britsko-čínských vztahů skončila, řekl britský premiér

29. 11. 2022, 13:49

Británie musí ve své zahraničí politice spoléhat na razantní pragmatismus ve vztahu ke konkurentům na mezinárodním poli místo planých nadějí. Řekl to britský premiér Rishi Sunak s tím, že zlatá éra britsko-čínských vztahů skončila. Vlna protestů v Číně nyní dostává pod tlak šéfa Evropské rady Charlese Michela, který má na tento týden naplánovanou návštěvu Pekingu. Diplomaté a další činitelé v Bruselu dávají najevo, že by měl zvážit zrušení cesty nebo ji alespoň využít ke kritice čínské vlády.

Foto: Toby Melville, Reuters

Britský premiér Rishi Sunak.

Článek

O Sunakově projevu v úterý informovala BBC. Sunak v něm prohlásil, že zlatá éra britsko-čínských vztahů, jak se nazývá období vlády premiéra Davida Camerona, už skončila. Myšlenka, že rozvoj obchodu mezi Západem a Čínou přinese politickou reformu v Číně, byla podle Sunaka naivní.

„Čína představuje systémovou výzvu pro naše hodnoty a zájmy. Výzvu, která je tím naléhavější, čím více se Čína blíží k autoritářství,“ řekl Sunak. Varoval také před rétorikou studené války ve vztahu k Číně a řekl, že její globální význam nelze ignorovat.

Sunak a čínský prezident Si Ťin-pching se měli tento měsíc poprvé setkat na summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Indonésii, jejich schůzka ale byla zrušena po výbuchu rakety v Polsku nedaleko ukrajinských hranic, která zabila dva lidi.

Čínská policie brání novým protestům. Kolemjdoucím kontroluje telefony

Svět

V části projevu o Číně zmínil Sunak i zatčení novináře BBC Eda Lawrence, který pokrýval protest v Šanghaji, když jej policie začala „bít a kopat“. Ve vězení strávil několik hodin. Kvůli tomu si britské ministerstvo zahraničí předvolalo čínského velvyslance v Londýně, uvedl list Evening Standard. Britská diplomacie bude chtít vysvětlení incidentu.

Michel by měl být ráznější, zní v Bruselu

Šéf Evropské rady Charles Michel má do Číny odletět ještě v úterý, na čtvrtek je ohlášené jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šéf unijních summitů se tak nejspíše stane prvním západním lídrem, který zemi navštíví po vypuknutí vzácných protivládních protestů. Vlnu demonstrací proti tvrdé čínské protiepidemické politice spustil tragický požár výškové budovy v severozápadním městě Urumči, odkud se pak protesty rozšířily do dalších měst.

Web Politico s odvoláním na unijní činitele obeznámené s přípravou návštěvy napsal, že Michel zatím neplánuje protesty zmínit při schůzce s dlouholetým čínským lídrem. Pravděpodobnější údajně je, že předseda Evropské rady zůstane u obecných vyjádření týkajících se lidských práv.

Číňané protestují, policie zatýká

Svět

Někteří činitelé v Bruselu by ale rádi viděli ráznější reakci. „Michel by měl trvat na hodnotách EU a říct Číně, že musí chránit pokojné protesty,“ cituje Politico nejmenovaného diplomata. Podle Reinharda Bütikofera, který vede delegaci Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou, by Michel měl při návštěvě upozornit hned na několik problematických otázek. „Pokud bude aktuální protestní hnutí potlačeno, EU je ochotna upozornit na to v mezinárodních institucích a zvážit nové sankce,“ řekl.

Michel při tom byl už před vypuknutím protestů v ošemetné pozici vzhledem k nejednotě EU ohledně přístupu k Číně. Vztahy dvou stran v posledních měsících komplikuje rostoucí napětí kolem Tchaj-wanu, otázka práv čínských menšin nebo spojenectví Pekingu s Moskvou. Některé unijní státy za této situace hovoří o potřebě odpoutat se od Číny, zatímco jiné v čele s Německem prosazují spolupráci.

Sunak je u Britů populárnější než předchůdci

Zahraniční

Reklama

Výběr článků