Hlavní obsah

Jedno z prvních dětí roku 2003 v Pensylvánii má dvě matky

2. 1. 2003, 12:46 – MARYLAND
Novinky, Lenka Hloušková

Narození prvního dítěte roku 2003 v Inova Fair Oaks v Marylandu probíhalo tradičně. Nechyběli fotografové, novináři, nemocniční personál a láhve s vínem. Zádrhel nastal, až když fotograf požádal biologickou matku Helen Rubinovou o fotografii s novorozencem. "A kterou matku myslíte?" zaznělo sálem.

Článek

Děvčátko se totiž narodilo lesbickému páru, jež se do města přestěhoval jen týden před porodem kvůli liberálnějším zákonům týkajícím se homosexuálů a lesbiček.

Druhá matka dítě adoptuje

3,5 kilogramů vážící holčička se narodila minutu po půlnoci 33leté Helen Rubinové. Ta žije již 12 let v partnerském svazku s 35letou Joannou Bareovou. Počala po umělém oplodnění, sperma dodal blíže neudaný přítel. Pár se těsně před hodinou "H" přestěhoval z virginského města Vienna na předměstí Marylandu. Bareová zde totiž může na rozdíl od svého původního bydliště děvče adoptovat a tím získat stejná rodičovská práva jako biologická matka holčičky. "Virginie neumožňuje tzv. druhotnou adopci v případě, že někde existuje skutečný otec dítěte. Bylo proto lepší, aby se pro uznání rodičovských práv přestěhovaly těsně před porodem do Marylandu v Pensylvánii," řekla její právní zástupkyně Mina Ketchieová. Pár nyní hodlá o podobnou změnu práva usilovat i ve Virginii.

Jsme normální rodina

"Jsme úplně normální rodina, včetně dědečků a babiček. Sami sebe vnímáme jako rodiče a naši přátelé nás vidí stejně," řekla Bareová novinářům. S úsměvem dodala, že byly pravděpodobně prvním párem, který se před porodem potomka radil s právníkem. Fotografové nakonec spletitou situaci ohledně pravé a jediné matky vyřešili tím, že vyfotili obě ženy. Holčička ještě nemá jméno, neboť všichni očekávali narození chlapce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků