Hlavní obsah

Česko má prvního vesmírného turistu, poletí zadarmo

9. 12. 2022, 8:21 • Aktualizováno 9. 12. 2022, 10:52

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi lidí, se kterými chce letět kolem Měsíce. Je mezi nimi český umělec Yemi A.D. Maezawa osm účastníků mise vybral z milionu uchazečů. Za cestu nebudou muset nic platit, vše uhradí podnikatel.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Yemi A.D. (na archivním snímku z 30. března 2022)

Článek

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení.

„Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.

Let by se měl uskutečnit lodí Starship společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska. Mise ponese název Dear Moon a kromě Maezawy a Yemiho poletí i americký hudebník Steve Aoki nebo youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd. Dále by mohla letět irská fotografka Rhiannon Adamová, fotograf Karim Iliya, indický herec Dev Joshi, dokumentarista Brendan Hall a jihokorejský rapper Choi Seung Hyun, který vystupuje pod uměleckým jménem T.O.P.

Při návratu domů se modul Orion podruhé těsně přiblížil k Měsíci

Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny budou kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost pouhých 200 kilometrů od jeho povrchu.

Kdo je Jusaku Maezawa

Sedmačtyřicetiletý Japonec zbohatl na prodeji módy, když v roce 2004 spustil největší japonský internetový obchod s módou Zozotown. V roce 2018 představil oděvní značku ZOZO. O rok později rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti Zozo Inc., aby se mohl věnovat cestování do vesmíru. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 1,9 miliardy dolarů (43,7 miliardy Kč). Je rozvedený, má jedno dítě a žije v japonské Čibě.

Záměr podniknout let do kosmu oznámil magnát v roce 2018. Maezawa původně zamýšlel, že s sebou vezme na šestidenní cestu kolem Měsíce skupinu umělců, ale později oznámil, že rozšířil svou definici „umělce“. Místo toho oznámil, že bude otevřený lidem ze všech oblastí života, pokud se budou považovat za umělce, řekl loni Maezawa.

Foto: Dearmoon Project, Reuters

Účastníci mise japonského miliardáře Jusaku Maezawy

Kdy se ale poletí?

Suma, kterou Maezawa zaplatí za cestu, nebyla zveřejněna. Jeho spolucestující nebudou platit nic. Otázkou ale je, kdy se poletí. Maezawa stále plánuje, že jeho mise odstartuje příští rok, ačkoli nový kosmický systém společnosti SpaceX, známý jako Starship, ještě neuskutečnil svůj první orbitální zkušební let. A není jisté, zda se ještě letos stihne.

I proto se může start oné mise s lidmi posunout - jak připomíná portál Space.com, vesmírný koráb Starship dosud nemá povolení od americké Federální letecké správy ani pro zkušební orbitální cestu kolem Země, natož pro let k Měsíci.

Sám Maezawa už má za sebou let do kosmu. Vloni strávil 12 dnů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Japonský miliardář se po 12 dnech na ISS vrátil na Zemi

Yemi je synem nigerijského otce a české matky. Profiluje se jako tanečník, choreograf a producent. Zahrál si i v několika filmech. Ze zahraničních umělců spolupracoval coby choreograf například s americkým hudebníkem Kanyem Westem.

Nedávno si svůj budoucí let kolem Měsíce v Muskově chystaném Starshipu rezervoval i americký podnikatel a letový inženýr Dennis Tito (82).

První vesmírný turista nemá dost. Dennis Tito chce obletět Měsíc v Muskově lodi

  • Loď Starship se má zapojit i do návratu lidí přímo na Měsíc. V rámci programu amerického vesmírného úřadu NASA jménem Artemis bude na lunární oběžné dráze vybudována stanice Gateway. Posádku k ní bude dopravovat loď Orion, vynesená raketou SLS (Space Launch System). Na povrch Měsíce pak dopraví astronauty modul HLS (Human Landing System), kterým bude minimálně při prvním přistání právě Starship od SpaceX.

Českého pilota vybrali do záložního týmu

Za připomenutí stojí, že v listopadu zase Evropská kosmická agentura (ESA) oznámila, že vybrala českého stíhacího pilota Aleše Svobodu coby záložního astronauta. Musel projít výběrovým sítem, v němž bylo vybráno 17 lidí z 22 000 zájemců.

Anketa

Chtěli byste letět do vesmíru?
Ano
45,7 %
Ne
54,3 %
Celkem hlasovalo 7098 čtenářů.

Šancí letět do kosmu bude přibývat, ale nikdo nemá nic jisté, tvrdí český záložní astronaut

Reklama

Výběr článků