Hlavní obsah

Havárii vrtulníku s Kellnerem nejspíš nezavinila technická porucha

9. 4. 2021, 5:04
Právo, doh

Jediný přeživší nehody vrtulníku, při které zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner, už komunikuje a chce vypovídat. „Z toho, jak jsme mluvili s Davidem Horváthem, tak snad mohu jen říct, že nic nenasvědčuje technické poruše. Že to byla skutečně souhra nějakých nešťastných náhod, povětrnostních podmínek, přistávacích podmínek,“ naznačil mezitím mluvčí Kellnerovy finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář v rozhovoru pro ČRo s tím, že věc musí posoudit vyšetřovatelé.

Foto: Lance Flint, ČTK/AP

Zřícená helikoptéra na Aljašce, v níž cestoval Petr Kellner.

Článek

Předběžnou zprávu o nehodě vrtulníku americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zveřejní zřejmě už příští týden. Vypracování závěrů ale může trvat i rok, prohlásil hlavní vyšetřovatel nehody Clint Johnson. Ten také řekl, že ačkoli přeživší osmačtyřicetiletý snowboardista dal přes zástupce najevo ochotu vypovídat, zatím toho zcela schopen není.

„Pravděpodobně to chvíli potrvá,“ citoval web Anchorage Daily News Johnsona.

Horváthovo jméno mezitím zmizelo z evidence nemocnice, kam byl po nehodě na konci března převezen. To buď znamená, že se zotavil natolik, že byl propuštěn, nebo že požádal o vyškrtnutí ze seznamu z důvodu ochrany svého soukromí, sdělil mluvčí nemocnice Mikal Canfield.

Vyšetřovatelé Kellnerovy nehody zkoumají elektroniku a vysílačku vrtulníku

Amerika

Pozornost vyšetřovatelů se tak zatím soustředí na vrak helikoptéry Airbus AS350B3. Ten už byl převezen do Anchorage, kde jej zkoumá dvanáctičlenný tým. Johnson portálu Alaska’s News Source řekl, že se jim podařilo získat část elektroniky k palivovému systému vrtulníku.

Foto: Lance Flint, ČTK/AP

Vrtulníky záchranářů na Aljašce v oblasti, kde havarovala helikoptéra, v níž cestoval Petr Kellner

Na ni se ukládají data o tlaku, rychlostech a teplotách. NTSB tuto elektroniku poslal výrobci vrtulníku do Francie k další analýze. Tým našel také vysílací zařízení, které v případě havárie dokáže o nouzové situaci uvědomit záchranáře a předat jim GPS souřadnice stroje. V případě nehody vrtulníku, v němž letěl Kellner, záchranáři žádnou takovou informaci z dosud nejasných důvodů nedostali.

„Záchranné koordinační centrum toto upozornění nedostalo. Takže se budeme pídit po tom, proč se tak stalo,“ řekl Johnson. „Nevím, jestli to (zařízení) bylo poškozené. Našli jsme ho, ale teprve ho vyhodnocujeme,“ dodal.

Čeští vyšetřovatelé na místo nevyrazí

Český Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) ve včerejším vyjádření oznámil, že vlastní experty na Aljašku nevyšle. „Přestože na palubě vrtulníku byli občané České republiky, kteří při letecké nehodě utrpěli těžká a smrtelná zranění, s ohledem na situaci v místě letecké nehody a na epidemiologickou situaci v souvislosti s výskytem covidu u nás i ve světě ÚZPLN nevyužije (svého) práva (…) a nebude ani jmenovat specialistu k prohlídce místa letecké nehody a dalších úkonů, které již provedli vyšetřovatelé americké NTSB,“ řekl ředitel ÚZPLN Pavel Štrůbl.

Americké úřady vyzvedly vrak vrtulníku, v němž zahynul Kellner

Amerika

Na letišti v Anchorage ve středu přistál Kellnerův luxusní Boeing 737 BBJ, což vyvolalo spekulace, že přiletěl pro miliardářovo tělo. Mlynář ve středu ve zmíněném rozhovoru potvrdil, že repatriace Kellnerových ostatků je „v procesu“.

Tragická nehoda se stala 27. března, když skupina vrtulníkem vyrazila na snowboarding ve volném terénu. Vrtulník narazil do hory poblíž ledovce Knik.

Kromě 56letého Kellnera zahynuli také trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.

Reklama

Výběr článků