Hlavní obsah

Favorit nadcházejícího konkláve čelí kritice za vztahy s Čínou

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Volba nového papeže započne už ve středu. Mezi hlavní favority patří dlouhodobě uznávaný kardinál Pietro Parolin. Jedním z jeho nejzásadnějších problémů je dohoda mezi Svatým stolcem a čínskou komunistickou stranou z roku 2018. Jako strůjce této dohody a zároveň kandidát na budoucího papeže čelí Parolin momentálně velké kritice.

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

Kardinál Pietro Parolin

Článek

Přestože Čína je Vatikánu vzdálená tisíce kilometrů, potenciálně by mohla být důležitým faktorem při rozhodování o výsledku nadcházejícího konkláve. Kardinál Pietro Parolin totiž jako zástupce Vatikánu s komunistickou zemí před několika lety podepsal dohodu, která měla vyřešit desítky let trvající spor o to, kdo má právo jmenovat katolické biskupy v Číně.

Vatikán se tímto krokem pokusil sjednotit rozdělenou církev v zemi a získat alespoň částečný vliv nad procesem, který dosud plně ovládala komunistická vláda.

Kritici dohodu považují za vážnou chybu a ustoupení autoritářskému režimu na úkor těch, kdo církev v Číně museli dlouhodobě podporovat ilegálně. Dohoda navíc nevedla k větší náboženské svobodě křesťanů v Číně a země si nadále jmenovala biskupy bez souhlasu Vatikánu.

Tato diplomatická minulost by teď mohla Parolinovi značně uškodit. Dohoda je podle deníku The Financial Times množstvím věřících vnímána negativně.

„Celé generace čínských katolíků byly umučeny za to, že odmítly přijmout komunistickou kontrolu nad katolickou církví,“ řekl deníku redaktor katolického zpravodajského webu Crux John Allen Jr. „Jiní byli vězněni, mučeni, pronásledováni a šikanováni a považují tuto dohodu za zradu,“ dodává.

„Jednání s ďáblem“

Parolin tak stojí v centru nejznámějšího, ale zároveň nejkontroverznějšího diplomatického kroku, který mnozí katolíci považují za morální selhání církve. Tato dohoda by zároveň mohla zmařit jeho šance stát se nástupcem papeže Františka, uvádí deník. I navzdory tomu je ale údajně považován za jednu z hlavních postav v souboji o papežské nástupnictví.

Církev se v tomto ohledu dělí na dva tábory. Jeden je toho názoru, že dohoda je pro církev velmi výhodnou. „Někteří to vidí jako projev slabosti a očekávají, že církev zaujme méně diplomatický a více prorocký postoj,“ uvedl odborník na katolickou církev Massimo Faggioli.

„Vytvořili doktrínu, jak jednat s diktátory, doktrínu, která říká, že je třeba mluvit s každým a využívat všech možností, všech možných příležitostí, které máte k jednání… I s ďáblem,“ dodává Faggioli.

„Ateističtí čínští komunističtí aparátčíci (označení pro členy stranického aparátu v komunistických zemích – pozn. red.) by měli být těmi posledními lidmi na světě, o které byste stáli, aby strkali nos do církevního stanu,“ dodal pro deník Allen Jr.

Parolin může stále bojovat o to, aby nakonec získal dvoutřetinovou většinu ze 133 hlasů potřebných k zajištění papežského úřadu. Sázkové kurzy se ale už posunují ve prospěch filipínského kardinála Luise Tagleho.

Výběr článků

Načítám