Hlavní obsah

Experti: Záporožskou jadernou elektrárnu poničení přehrady bezprostředně neohrožuje

6. 6. 2023, 9:36

Poškození Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny nyní neohrožuje bezpečnost blízké Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými silami. Shodují se na tom předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). Situace je pod kontrolou i podle ukrajinské společnosti Enerhoatom a ruského koncernu Rosatom.

Foto: Profimedia.cz

Záporožská jaderná elektrárna na snímku z května

Článek

„Zničení přehrady Nová Kachovka by nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny. Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru,“ napsala Drábová na Twitteru.

Také podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) momentálně nebezpečí nehrozí.

„IAEA si je vědoma zpráv o škodách na přehradě Kachovka na Ukrajině, experti IAEA v Záporožské jaderné elektrárně pozorně sledují situaci, žádné bezprostřední riziko pro jadernou bezpečnost v elektrárně není,“ vzkázala agentura na Twitteru.

Voda z Kachovské nádrže je nezbytná k tomu, aby elektrárna mohla odebírat energii pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy, uvedl ukrajinský správce atomových elektráren Enerhoatom na síti Telegram.

„Nyní je chladicí nádrž elektrárny plná: k 8:00 je hladina vody 16,6 metru, což je pro potřeby elektrárny dostatečné,“ doplnil Enerhoatom s tím, že situace v jaderné elektrárně je pod kontrolou a ukrajinský personál veškeré ukazatele monitoruje.

Také ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský koncern Rosatom uvedla, že Záporožská jaderná elektrárna v ohrožení není.

„Je ale naléhavé to řešit, protože ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jde o problém související s bezpečností jaderných elektráren,“ citoval ruský web RBK Vladimira Rogova, zástupce ruské okupační správy v Záporožské oblasti.

Největší jaderná elektrárna v Evropě

V chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě, která je momentálně okupována ruskými silami, se používá voda z Kachovské přehrady. Ukrajinská armáda tvrdí, že přehradu, která leží v Ruskem okupované části jižní Ukrajiny, vyhodily do povětří ruské síly. Místní ruští činitelé naopak obviňují ukrajinské jednotky.

Po zničení Kachovské přehrady začala v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny evakuace.

Záporožská jaderná elektrárna byla bez proudu zvenčí

Reklama

Výběr článků