Článek
„Od roku 2022 poskytujeme ochranu těm, kteří prchají před ruskou agresí proti Ukrajině, a budeme v tom pokračovat,“ uvedla předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Společně s Ukrajinou pak připravujeme cestu k tomu, aby se lidé mohli vrátit a znovu vybudovat své domovy, jakmile to bude bezpečné,“ dodala.
K letošnímu březnu požívalo v Evropské unii dočasné ochrany téměř 4,3 milionu osob vysídlených z Ukrajiny, z nichž třetina byly děti. Nejvíce Ukrajinců žije v Polsku, Německu a České republice.
Evropská unie v březnu 2022, krátce po napadení Ukrajiny Ruskem, aktivovala směrnici o přechodné ochraně. Nouzový mechanismus může použít při mimořádném přílivu uprchlíků. Ti tak mohou dostat co nejrychleji a bez byrokratických průtahů ochranný status. Lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, dočasná ochrana umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh.
Mechanismus EU původně platil jeden rok; nejdříve byl prodloužen do března 2024, následně do března 2025, poté o další rok a nyní to má být až do března 2027.
Další prodloužení dočasné ochrany poskytne podle unijní exekutivy právní jistotu osobám, které tento mechanismus využívají, i členským státům. Zajistí zároveň, že v celé EU budou i nadále platit stejné standardy ochrany. „Zároveň to ujistí vysídlené osoby z Ukrajiny, že žádost o mezinárodní ochranu není nutná ani povinná,“ uvedla EK v prohlášení.
Komise ale zároveň doporučuje členským státům, aby se v úzké spolupráci s ukrajinskými úřady připravily na koordinovaný a hladký přechod z dočasné ochrany. „Ukrajina potřebuje své lidi zpět, aby mohla zemi obnovit,“ uvedla EK.
Členským státům unijní exekutiva mimo jiné doporučuje, aby umožnily Ukrajincům v daných zemích přechod do jiného právního statusu, jakými jsou povolení k pobytu na základě zaměstnání, vzdělání, výzkumu, rodinných důvodů či status dlouhodobého rezidenta v zemi.
Dále by státy měly připravovat cestu k postupnému návratu ukrajinských uprchlíků do jejich rodné země. Například v úzké koordinaci s ukrajinskými orgány by měly zavést programy dobrovolného návratu, které by pak umožnily postupný návrat domů po skončení dočasné ochrany.
Třetím doporučením je lépe informovat o dostupných možnostech. V členským státech EU by měla vzniknout informační centra, která budou řešit jak integraci vysídlených osob v hostitelských společnostech, tak i návraty na Ukrajinu. Na podporu členským zemím Komise jmenuje i zvláštního vyslance pro Ukrajince v EU. Posledním doporučením je více koordinace a výměny informací mezi státy EU a Ukrajinou.