Hlavní obsah

Židé by v německých městech neměli nosit jarmulku, radí židovská obec

24. 4. 2018, 18:11

Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku nebo kipu. V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) to v úterý řekl předseda německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Reagoval tak na rostoucí počet antisemitských útoků v Německu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

"Přiznat se vzdorovitě (ke své víře) by byla v principu správná cesta," uvedl Schuster. "Přesto bych jednotlivcům raději nedoporučoval, aby se ve velkoměstském prostředí v Německu ukazovali na veřejnosti s kipou," dodal předseda židovské rady.

Debatu o antisemitismu v Německu, která se vede již několik měsíců, rozvířil útok z minulého týdne, kdy tři útočníci napadli v berlínské městské části Prenzlauer Berg 21letého izraelského Araba a jeho 24letého německého přítele, kteří měli na hlavě jarmulku. Agresoři jim adresovali antisemitské nadávky a jeden z nich následně sundal pásek, začal jím Izraelce bít a pokusil se ho také udeřit láhví. [celá zpráva]

Útočník - devatenáctiletý Syřan - skončil několik dní po útoku ve vazbě. [celá zpráva]

Podle Schustera je nyní nutné, aby Němci proti antisemitismu veřejně vystoupili, jinak bude v ohrožení demokratický systém země. "Ono nejde jen o antisemitismus, ruku v ruce s ním jde také rasismus a xenofobie. Je jim třeba vystavit jasnou stopku," řekl Schuster. Židovská obec v hlavním městě svolala na středu akci "Berlín nosí kipu", na které budou moci obyvatelé metropole vyjádřit s židy solidaritu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků