Hlavní obsah

Zdravotní bratr mi při operaci zachránil život, řekl papež

30. 8. 2021, 13:55

Papež František řekl, že mu při červencové operaci tlustého střeva zachránil život zdravotní bratr. Rozhovor, který hlava katolické církve poskytla španělské stanici COPE, se zaměřil na zdravotní stav papeže poté, co část italského a argentinského tisku minulý týden zveřejnila spekulace, že papež by se mohl vzdát svého úřadu kvůli zdravotním problémům. Celý rozhovor stanice odvysílá ve středu ráno.

Foto: Guglielmo Mangiapane, Reuters

Papež František

Článek

Čtyřiaosmdesátiletý papež v neděli 4. července podstoupil operaci, při níž mu lékaři odebrali část tlustého střeva. Těsně po operaci římské noviny napsaly, že zákrok provázely komplikace, což tehdy Vatikán popřel.

Hlava katolické církve nakonec strávila v nemocnici deset dnů, což byla delší doba, než se původně předpokládalo. O žádných kritických momentech, ve kterých by byl papežův život v ohrožení, Vatikán neinformoval.

Papež František byl hospitalizován, má za sebou plánovanou operaci střeva

Evropa

Podle papeže byl zdravotní bratr, který mu zachránil život, velice zkušeným mužem. „Je to podruhé, co mi život zachránila zdravotní sestra či bratr, poprvé to bylo v roce 1957,” uvedl. V minulosti řekl, že v mládí mu jedna zdravotní sestra změnila léčbu těžkého zápalu plic, čímž zásadně přispěla k jeho uzdravení.

V rozhovoru papež také reagoval na spekulace tisku, podle kterých se kvůli zdravotním problémům hodlá v blízké době vzdát svého úřadu. „Když je papež nemocný, tak se vždy zvedne závan konkláve,” uvedl František s odkazem na sněm kardinálů, který volí nové papeže.

Papežovu operaci provázely komplikace

Evropa

Papeže v příštích dnech čeká náročný program, připomněla agentura EFE. V první polovině září se hlava katolické církve vydá na setkání v Budapešti, následně stráví několik dní na Slovensku.

Reklama

Výběr článků