Hlavní obsah

Žadatelé o azyl v Británii využívají peníze ze sociální podpory na hazard

2:09
2:09

Poslechněte si tento článek

Londýn

Šok vyvolala ve Velké Británii informace, že žadatelé o azyl využívají peníze ze sociálních podpory k návštěvám kasin, hazardním hrám a sázení. Vloni to provedlo více než 6500 žadatelů o azyl. Tamější ministerstvo vnitra zahájilo vyšetřování, píše BBC.

Foto: Profimedia.cz

Migranti, kteří se dostávají do Velké Británie přes Lamanšský průliv na malých člunech

Článek

Takzvané Aspen karty dostávají žadatelé o azyl, zatímco čekají na vyřízení svých žádostí, což je proces, který může trvat měsíce, nebo dokonce roky. Žadatelé dostávají na kartu každý týden kolem 50 liber na osobu (1415 Kč), aby z této částky mohli zaplatit „oblečení, obuv, léky bez předpisu, cestovní výdaje, jídlo, nealkoholické nápoje, toaletní potřeby, prádlo, toaletní papír“.

Karty má podle BBC v současné době kolem 80 tisíc lidí, kteří čekají na rozhodnutí o tom, zda mají nárok na pobyt ve Spojeném království. Mnozí z nich žijí v hotelech na náklady daňových poplatníků.

Ministerstvo vnitra je schopno sledovat, kde se karty používají, ale platby za konkrétní typy transakcí neblokuje. Čísla podle serveru Politicshome.com ukazují, že značný počet žadatelů o azyl využívá karty k hazardním hrám. Z dat ministerstva vnitra vyplývá, že každý týden použilo 125 žadatelů o azyl karty v souvislosti s hazardními hrami.

Starosta města Peterborough Paul Bristow naznačil, že holdování hazardu ze strany žadatelů o azyl podporuje růst tohoto odvětví. „Peterborough zaznamenal obrovský nárůst počtu heren a mužů, kteří se do Británie dostali na malých lodích (přepluli Lamanšský průliv - pozn. red.),“ řekl Bristow.

Toto odhalení pravděpodobně přiživí obavy z přílivu migrantů, kteří se do Británie dostávají na malých lodích přes Lamanšský průliv. Během první poloviny letošního roku se tímto způsobem dostalo do země kolem 20 tisíc lidí, což je o 50 procent víc než v předchozím roce.

Veřejnost je již rozhněvaná kvůli tomu, že desítky tisíc žadatelů o azyl jsou ubytovány po celé zemi v hotelech. Kvůli tomu vypukly protesty v Eppingu, v Essexu, v Diss a Canary Wharf v Londýně.

Prostřednictvím Aspen karet se mají hradit základní životní potřeby žadatelů o azyl, kteří nemohou většinou legálně pracovat nebo žádat o dávky.

Výběr článků

Načítám