Článek
(od našeho zpravodaje)
Cintula při příchodu do soudní síně volal: „Ať žije svobodná kultura, ať žije demokracie.“ Řekl také, že není žádný terorista.
Následně jeho obhájce navrhl, že navrhuje dohodu o vině a trestu ve výši 12 let. S tím žalobce nesouhlasil. „Pokud není možné stanovit nižší trest než 20 let, pak s dohodou o vině a trestu nesouhlasím,“ řekl Cintula.
Odmítl vypovídat, obžaloba tak čte jeho výpověď z přípravného řízení. „Nesouhlasím s politikou vlády a chci, aby byla poskytnuta vojenská pomoc Ukrajině, rozhodl jsem se, že budu jednat a poškodím zdraví premiéra Fica,“ přečetla obžaloba část výpovědi.
Cintula k tomu doplnil, že proti současné vládě nic nemá a někteří její členové jsou mu sympatičtí. Jeho obhájce pak řekl, že nemohlo jít o útok na ústavní zřízení, protože i když byl Fico po útoku delší dobu vyřazen z práce, státní úřady dál bez problémů fungovaly.
Žalobce David Lindtner novinářům řekl, že podle jeho názoru je Cintula obětí a produktem lživé mediální kampaně a také falešných slov, která šíří opozice.
Soudí ho pro teroristický čin
Cintulovo původní obvinění z pokusu o úkladnou vraždu bylo překlasifikováno na teroristický čin. Slovenský nejvyšší soud však ještě loni při rozhodování ohledně vazebního stíhání obviněného zpochybnil, že atentát na Fica byl teroristickým činem. Spis sestává z 18 svazků a má přes 6200 stránek.
S tím, že šlo o teroristický čin, nesouhlasí ani Cintulův obhájce Namir Alyasry. „Nešlo o útok na fungování státu. Obžalovaný cítil hněv vůči osobě Roberta Fica, nikoliv vůči vládě jako takové,“ řekl Alyasry.

Obžalovaný Juraj Cintula se svým obhájcem Namirem Alyasrym před Specializovaným trestním soudem v Bánské Bystrici, 8. července 2025
Cintula krátce po atentátu řekl, že svého činu nelituje a na premiéra střílel proto, že nesouhlasí s politikou jeho vlády. Tvrdil však, že Fica nechtěl zabít. Řekl dokonce, že se mu ulevilo, když se dozvěděl, že Fico atentát přežil. „Nestřílel jsem na srdce ani na hlavu. Ničeho jsem nezalitoval, jednal jsem v souladu se svým svědomím a hodnotovým nastavením,“ řekl Cintula v korespondenčním rozhovoru pro deník Nový čas.
Fico se jednání neúčastní, soud rozhodl, že ve středu přehraje zvukový záznam jeho výpovědi.
Předseda vlády označil Cintulu opakovaně za „aktivistu opozice“ a zpochybnil, že atentátník jednal sám. Vyšetřování však nepotvrdilo, že Cintula měl komplice.
Odpoledne se čtou výpovědi svědků.
Podle průzkumu agentury NMS Market Research Slovakia věří tvrzení, že Cintula byl opoziční aktivista, jen 25,4 procenta respondentů. Dalších 41,1 procenta dotázaných tomu nevěří a 33,5 procenta lidí se k této otázce nedokázalo nebo nechtělo vyjádřit.
Příchod Juraje Cintuly do soudní síněVideo: Ivan Vilček, Novinky
Průběh atentátu
V polovině května 2024 se ve městě Handlová konalo výjezdní zasedání slovenské vlády. Po skončení šel předseda vlády ke skupině příznivců, kteří čekali před místním domem kultury. Tehdy zaznělo několik výstřelů a Fico se skácel k zemi. Ochranka ho naložila do limuzíny a převezla do místní nemocnice. Předseda vlády byl pak vrtulníkem transportován do Banské Bystrice, kde byl operován.

K atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica došlo loni 15. květnaVideo: RTV PRIEVIDZA, Reuters
Cintulu zadržela policie okamžitě po střelbě a od té doby je ve vazbě. „Nejsem terorista, jsem proti násilí,“ tvrdí a očekává, že ve vězení bude maximálně čtyři roky. „Doživotí je šílenství legislativy,“ nechal se slyšet.
Slovenská policejní inspekce šetřila i postup ochranky. Ficův osobní bodyguard při střelbě instinktivně uskočil místo toho, aby se snažil dostat mezi chráněnou osobu a útočníka. Inspekce letos v dubnu stíhání zastavila. Rozhodnutí potvrdila také prokuratura.