Hlavní obsah

Záběry po pádu letadla budí spekulace tajemnými postavami, výkřiky a střelbou

27. 4. 2010, 14:28
Novinky, Vladimír Michna

Tragédie polského prezidentského speciálu u Smolenska je stále tématem řady spekulací. Většina z nich se objevuje na internetu a vždy hází zaručeně nové světlo na novodobou katastrofu polských dějin, při které zahynul prezident Lech Kaczyński s manželkou a dalšími 94 lidmi z vedení státu.

Článek

Na internetu se objevily zpomalené záběry natočené těsně po havárii na mobilní telefon, na kterých mají být patrny tajemné postavy, střelba, výkřiky „Nezabíjejte nás“ nebo také smích.

Autorem komentovaného videa, které na na YouTube již zhlédl téměř milión lidí, je uživatel s přezdívkou MrDzikon. Video bylo zveřejněno médii již dříve, bezprostředně po pádu letadla před třemi týdny, nebylo však zpomalováno či podrobeno detailní analýze vzdálenějších záběrů a zvuků.

Při zpomalených záběrech videozáznam upozorňuje na tři lidi, kteří jdou schováni za stromy. „Záchranné týmy?,“ ptá se autor komentáře k videu. Záběry jsou sice roztřesené, postavy jsou však i pouhým okem patrné. Záznam zachytil také hlas říkající „Uklidni se“.

Poté upozorňuje na postavu v troskách letounu. Podle popisku na videu se prý může jednat o pilota letadla. Poté se ozve siréna a do ní několik ran, které jsou podle tohoto komentovaného videa výstřely. Poté se z mlází ozve „Dej mi zbraň“ a nato „Nezabíjejte nás“.

Následně je v dáli patrný obrys něčeho, co vypadá jako padající postava člověka. Mikrofon mobilu také zaznamenal vzdálený smích.

Podle mnoha konspirativních teorií měla s pádem letadla co do činění ruská tajná služba. Ta údajně chtěla zlikvidovat z vedení polského státu proamerické elementy.

Ruský premiér Vladimir Putin se sám postavil do čela vyšetřovací komise k tragédii.

Podle některých komentářů na internetu přeživší posádku ruského letadla střílejí ruští agenti. Co je na všech spekulacích pravdy, však lze jen stěží potvrdit.

Reklama

Výběr článků