Článek
Skupiny dozorců napříč Francií ve středu ráno zablokovaly vstupy do věznic. Někteří z nich na místě také pálili palety a pneumatiky. Ve věznici poblíž Marseille se podle deníku The Guardian takto shromáždila přibližně stovka dozorců pod transparentem „Za umírání nás neplatí“. Vězení po celé Francii přešla do minimálního provozu, přičemž odbory požadují zajištění větší bezpečnosti a omezení převozu vězňů mezi vězeními a soudy.
Dozorci si stěžují též na nezvladatelné podmínky v přelidněných věznicích. Za ty je zodpovědné urychlení procesu od zadržení po odsouzení, kvůli kterému justice zásobuje věznice vězni rychleji, než mohou pojmout. Již loni v srpnu bylo podle kanálu France 24 ve Francii ve vězení 74 513 lidí, ačkoliv kapacita francouzských věznic činí jen 60 666.
Někteří francouzští politici rekordní zaplnění věznic prohlašují za důkaz funkčnosti důsledného systému. Evropský soud pro lidská práva přitom Francii opakovaně varoval, že jde o strukturní problém vedoucí k potupným podmínkám, což potvrzují i sami dozorci. „Když do cely pro jednoho člověka o rozloze 9 metrů čtverečních dáte tři lidi, tak to samozřejmě způsobí napětí a incidenty,“ řekl zástupce odborů FO Justice Erwan Saoudi.
Mohamed Amra, zvaný Moucha. Vězně osvobozeného při brutální přestřelce hledá celá Francie
Francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti se s protestujícími dozorci setkal ve středu odpoledne. Součástí protestů byla též minuta ticha za dva mrtvé a tři zraněné dozorce, jež si vyžádalo úterní přepadení konvoje převážejícího vězně Mohameda Amru mezi soudem v Rouenu a věznicí v Évreux.
Pátrání pokračuje
Stovky policistů a četníků uprchlého vězně a ozbrojence, kteří ho osvobodili, stále hledají. Zabití dozorci jsou prvními, kteří ve Francii zemřeli ve službě od roku 1992. Osvobozený Amra, narozený v roce 1994, byl dle pařížského prokurátora před týdnem usvědčen z ozbrojené loupeže a obviněn z únosu vedoucího k úmrtí.
Případem se nyní zabývají prokurátoři z francouzského úřadu pro boj s organizovaným zločinem. Podle zdroje obeznámeného s detaily případu je Amra podezřelý z účasti v obchodu s drogami a z přikázání několika zabití.
Amraův advokát Hugues Vigier uvedl, že se jeho klient pokusil utéct již o víkendu, kdy přepiloval mříže své cely, a že jej úterní „neomluvitelné a šílené“ násilí šokovalo. „Neodpovídá to dojmu, který jsem z něj nabyl,“ uvedl Vigier.
Francie se mění v „narkostát“
Amra byl násilně osvobozen tentýž den, kdy francouzský Senát vydal průkaznou zprávu, podle níž vláda nedokázala zamezit rozvoji francouzského obchodu s narkotiky. Jérôme Durain, šéf komise, jež zprávu zhotovila, uvedl, že Francie „ještě není narkostát,“ ale překupníci drog přesto představují „přímou hrozbu pro národní zájmy“ a vládní protidrogová opatření na ně nestačí.
Zákon a pořádek jsou ve francouzské politice před nadcházejícími evropskými volbami jedním z klíčových témat a úterní přepadení konvoje vyvolalo silné reakce především od krajně pravicových politiků. Řada pravicových a krajně pravicových politiků se následně přidala i k protestu dozorců.
Ke zprávě senátorů i k úternímu přepadení konvoje se vyjádřil také francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, který prohlásil: „Naší společnosti se dotýká divošství.“ Incident ovšem považuje za znamení globálního a nikoliv výhradně francouzského selhání v boji s obchodem s drogami.