Hlavní obsah

Z přípravy puče v Německu je podezřelý i známý šéfkuchař

10. 12. 2022, 10:18

Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner. Jeho dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid. Píše o tom britský deník The Guardain.

Foto: Heiko Becker, Reuters

Zásah německé policie v Karlsruhe

Článek

Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.

Při dosud největší německé celostátní policejní operaci proti pravicovému extremismu se 3000 policistů zaměřilo na více než 150 adres především v Německu, ale také v Rakousku a v Itálii. Zadrženo bylo 25 lidí. V pátek stoupl počet podezřelých na 54 a očekávají se další zatčení. Na více než padesáti místech policisté objevili zbraně, včetně pušek a munice.

Působí to spíš jako PR akce. Razie proti pučistům v Německu vzbuzuje pochybnosti

Skupina, kterou vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, se hlásila k hnutí Říšští občané, jež v Německu neuznává legitimitu současné spolkové republiky. Plánovala vybudovat novou armádu a existoval prý také plán na násilný vpád do sídla parlamentu. Za hlavu spiknutí je považován člen německého šlechtického rodu, 71letý princ Heinrich XIII. z Reussu, který se po převzetí moci měl stát regentem.

Frank Heppner, známý kuchař z Mnichova, bývá občas označován za „německého Gordona Ramsaye“. Zadržen byl ve středu v pětihvězdičkovém hotelu v rakouském lyžařském středisku Kitzbühel, kde pracoval. Údajně byl členem velení vojenského křídla teroristické skupiny, které bylo zodpovědné za nábor nových členů, získávání zbraní a dalšího vybavení a rovněž za budování komunikační a počítačové sítě. Měl také za úkol provozovat jídelnu, jež by vařila pro členy takzvané „Nové německé armády“.

Rakouský deník Die Presse s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že 62letý Heppner měl být rovněž osobním kuchařem prince Heinricha XIII., který se měl podle plánu ujmout vlády. Heppner skupině mimo jiné poskytoval peníze, kuchyňské vybavení, obytný vůz a generátor pro nouzové případy.

Kuchařova 28letá dcera Shalimar je přítelkyní fotbalisty Davida Alaby, jenž je kapitánem rakouské fotbalové reprezentace. Mají spolu syna, který se narodil v roce 2019. Německá média se s Alabou pokoušela spojit, na žádost o komentář ale zatím nereagoval.

Dalším podezřelým z členství v teroristické skupině je bývalý policista Michael Fritsch, jenž v minulosti chránil židovské komunity před teroristickými útoky. Fritsch byl zadržen společně se svou partnerkou Melanií Ritterovou poblíž Hannoveru na severu Německa. Policista byl v roce 2020 postaven mimo službu a později z policie propuštěn poté, co se objevoval na protestech popíračů existence koronaviru.

Zadávil poníka šéfky Evropské komise, teď ho odstřelí

Reklama

Související témata:
Frank Heppner
Říšští občané

Související články

Princ jako Jekyll a Hyde: dvě tváře

9. 12. 2022, 5:45

Princ Heinrich XIII. z Reussu, potomek 700 let starého šlechtického rodu, který kdysi vládl ministátečku v dnešní spolkové zemi Durynsko na východě Německa,...

Výběr článků