Hlavní obsah

Vučić se vrátil z Moskvy a řekl: Srbsko chce stále vstoupit do EU

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Bělehrad

Srbsko chce i nadále vstoupit do Evropské unie, bude s ní vyjednávat a usilovat o urychlení začlenění do bloku. Prohlásil to v úterý srbský prezident Aleksandar Vučić na setkání s předsedou Evropské rady Antóniem Costou. Na Vučiče se přitom snesla kritika Západu za jeho nedávnou návštěvu Ruska a účast na oslavách Dne vítězství na Rudém náměstí.

Foto: Zorana Jevtic, Reuters

Předseda Evropské rady António Costa (vlevo) a srbský prezident Aleksandar Vučić

Článek

„Vím a velmi dobře chápu, co si EU myslí o mé cestě do Moskvy, co cítí. Myslím, že je nesmírně důležité zopakovat, jaká je politická vůle Srbska, a to, aby Srbsko na evropské cestě co nejdříve otevřelo třetí okruh témat k projednání. Atmosféra kvůli cestě do Moskvy není tak dobrá. Věřím ale, že Evropa bude mít pochopení pro vývoj založený na přínosech,“ řekl Vučić podle stanice B92.

Představitelé EU zástupce kandidátských zemí opakovaně vyzývali, aby se vyhnuli pátečním oslavám 80. výročí vítězství ve druhé světové válce konaným v Moskvě. Vučić tam ale přesto odjel a setkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.

Obzvlášť srdečně se Vučić choval ke slovenskému premiéru Robertu Ficovi, který na ruských oslavách rovněž byl. Za pevného stisku pravic si libovali, jak jsou rádi a šťastní, že odjeli do Moskvy a byli na Rudém náměstí, a slibovali si přitom přátelství.

Do Moskvy oklikou

Cesta Vučiče i Fica do Moskvy přitom nebyla nijak jednoduchá. Srbského prezidenta totiž Lotyšsko a Litva odmítly vpustit do svého vzdušného prostoru, kvůli cestě slovenského premiéra protestovalo kromě Litvy také Polsko, které ho ale nakonec přes svůj vzdušný prostor pustilo. Vučič se ale musel do Moskvy vydat oklikou a letěl přes dva tisíce kilometrů navíc.

Costa uvedl, že „rád slyšel“, že členství v EU zůstává pro Srbsko prioritou, země ale musí podle něj zajistit svobodu médií, potlačit korupci a zlepšit volební zákon. Srbsko by také mělo napravit vztahy s Kosovem a sladit svou zahraniční politiku s politikou EU, včetně uvalení sankcí na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu v únoru 2022, řekl předseda Evropské rady.

„Klíčovým prvkem naší společné zahraniční a bezpečnostní politiky je jasné odsouzení brutální invaze Ruska na Ukrajinu a podpora Ukrajiny při dosahování spravedlivého a trvalého míru,“ připomněl Costa.

Rusko je historickým spojencem pravoslavného Srbska a jeho hlavním dodavatelem zemního plynu. Ruské energetické společnosti Gazprom a Gazpromněfť mimo jiné vlastní srbskou ropnou společnost NIS. Moskva také podporuje Bělehrad v jeho odporu proti nezávislosti Kosova, jeho bývalé jižní provincie.

Anketa

Mělo by podle vás být Srbsko přijato do EU?
Ano
14,4 %
Ne
85,6 %
Celkem hlasovalo 5732 čtenářů.

Výběr článků

Načítám