Hlavní obsah

Vědci objevili novou variantu viru HIV

2. 8. 2009, 15:27 – Paříž

Tým francouzských virologů identifikoval novou variantu viru HIV typu 1, který stojí za většinou případů onemocnění AIDS. Geneticky je tento virus velmi blízký nedávno objevenému gorilímu viru SIVgor. Výsledky jejich výzkumu v neděli přinesl odborný časopis Nature Medicine. Nová varianta byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu.

Článek

Existují dva typy viru: HIV-1, kterého je většina, a méně častý HIV-2. HIV-1 je rozdělen na tři skupiny: M, který stojí za světovou pandemií, a O a N, které jsou velmi vzácné.

Nová varianta objevená týmem Jeana-Christopha Plantiera z Národního střediska pro výzkum lidské imunitní nedostatečnosti v Rouenu, se zdá být prototypem nové skupiny typu HIV-1, kterou vědci nazvali skupina P.

Virus HIV-1 je spojen s virem imunitní nedostatečnosti u šimpanze, i když gorilí SIV může být u zrodu skupiny N, řekla agentuře AFP jedna z expertek Marie Leozová.

Pokud jde o novou variantu, je jí gorilí SIV nyní nejbližší, uvedla. Je však podle ní dosti obtížné určit dobu, kdy k této transmisi došlo. Teprve nedlouho je známo, že gorila je rovněž nakažena SIV, máme tedy k dispozici jen velmi málo kmenů, řekla.

Vědci nejprve mysleli, že by nová varianta mohla patřit ke skupině 0, ale kompletní studium jejího genomu umožnilo zjistit, že jde o novou skupinu.

Pacientce se daří dobře

Význam nové skupiny P by mohl být na stejné úrovni jako u skupiny 0, uvedla Marie Leozová. Skupina 0 představuje jedno procento infekcí HIV v Kamerunu, ve Francii je to stovka pacientů. Jde o vzácné případy, avšak nelze je opomíjet, protože tato skupina se těžko diagnostikuje a léčí, zdůraznila.

Pacientce, u níž byla nová varianta objevena, se daří dobře, byla jí nasazena odpovídající léčba, na kterou velmi dobře reagovala.

HIV

 Virus HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) způsobuje nemoc AIDS z anglického výrazu pro "syndrom získané imunitní nedostatečnosti".

Přenáší se zejména při sexuálním styku a krví. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko.

Je málo pravděpodobné, že by tato pacientka byla - vzhledem k jejímu životnímu stylu - ojedinělým případem, soudí Leozová. Podle jejího názoru získala tento kmen od jiných osob, nepochybně v Kamerunu, tedy tam je také třeba hledat další případy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků