Hlavní obsah

Ve Španělsku zemřel muž na krymsko-konžskou krvácivou horečku

1. 9. 2016, 23:16 – Madrid

Španělsko oznámilo dva případy nákazy krymsko-konžskou krvácivou horečkou, jeden z infikovaných již zemřel. Informoval o tom ve čtvrtek deník El País. Jde o první případy lidí nakažených touto nemocí v západní Evropě. Asi 200 osob je nyní sledováno v madridské nemocnici kvůli podezření na tutéž infekci.

Foto: Andrea Comas, Reuters

Vstup do nemocnice v Madridu, kde lékaři pečují o zdravotní sestru nakaženou krymsko-konžskou krvácivou horečkou.

Článek

Polovina z dvou stovek sledovaných osob jsou zdravotníci z dvou madridských nemocnic, kde se léčil dvaašedesátiletý muž, který nemoci podlehl.

Muž, který zemřel 25. srpna, se nakazil od klíštěte na procházce v provincii Ávila ve středním Španělsku. S nemocí nyní bojuje zdravotní sestra, která muže ošetřovala.

Madridský radní pro zdravotnictví Jesús Sánchez Martos média informoval, že tyto dva případy nákazy jsou prvními autochtonními případy v západní Evropě. To znamená, že se nakažení infikovali na území Španělska.

Přenášený klíšťaty

Virus krymsko-konžské krvácivé horečky se vyskytuje v některých zemích Afriky, Asie, Balkánu či východní Evropě a přenášejí ho klíšťata.

Nemoc se projevuje horečkou a zimnicí, bolestmi hlavy, beder, zvracením, únavou či krvácením. Úmrtnost je až 30 procent. Přenos viru z člověka na člověka není častý.

Ve Španělsku byl dosud tento virus zaznamenán pouze u klíšťat, a to v roce 2011. Agentura AFP uvedla, že podle zprávy španělského ministerstva zdravotnictví z roku 2011 mohli tento virus do země zavléct stěhovaví ptáci z Afriky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků