Hlavní obsah

Ve Francii skončily volby, výsledek bude těsný

12. 6. 2022, 20:13 – Paříž • Aktualizováno 12. 6. 2022, 23:12

Ve Francii skončilo první kolo voleb do parlamentu. Po sečtení 88 procent hlasů těsně vede koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona s 25 procenty hlasů, druhá je levicová formace Nová lidová, socialistická a ekologická unie NUPES s více než 24 procenty hlasů. Zhruba 20 procent hlasů získalo i Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.

Foto: Pool, Reuters

Emmanuel Macron líbá dítě při prvním kole voleb do parlamentu.

Článek

Účast ve volbách byla velmi nízká, k urnám přišlo 39 procent voličů, pokud se to potvrdí, bude to nejméně za 20 let.

Ve volbách se rozděluje 577 mandátů. Pokud získá Macronova formace většinu, bude prezident vybírat premiéra z blízkých politiků. Stále má šanci, že bude mít v Národním shromáždění většinu. Bez ní jen těžce prosadí své avizované reformy.

Pokud zvítězí NUPES Jeana-Luka Mélenchona, bude muset Macron jmenovat premiérem zřejmě právě Mélenchona. To však podle analytiků není příliš pravděpodobné.

Foto: Christophe Ena, ČTK/AP

Jean-Luc Melenchon přijíždí sledovat vyhlašování výsledků prvního kola voleb

Mélenchon uvedl, že „prezidentská strana byla poražena“. Vyzval voliče, aby levicovou koalici znovu podpořili v druhém kole a „definitivně odmítli nechvalné záměry“ prezidentského tábora. Kandidáti NUPES vyjadřovali v médiích spokojenost s výsledkem svého uskupení.

Macron podle stanice TF1 vyzval politiky své aliance k pokoře, výsledky označil za povzbudivé. Premiérka Élisabeth Borneová uvedla, že prezidentská koalice má týden na to, aby v druhém kole získala „silnou a jasnou většinu“. Podle ní jsou v sázce základní hodnoty francouzské republiky. Vyzvala k mobilizaci proti extrémům. „Republika neznamená štvát jedny lidi proti druhým,“ uvedla premiérka.

Foto: Jean-Francois Badias, ČTK/AP

Členky volební komise ve Štrasburku

Francie má prezidentský systém a hlavě státu tedy náleží v určování politické agendy hlavní slovo.

Druhé kolo se uskuteční v obvodech, kde žádný kandidát nezíská 50 procent odevzdaných hlasů a současně 25 procent hlasů všech registrovaných voličů. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšší podporou či kandidáti, kteří získali alespoň 12,5 procenta hlasů všech voličů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků