Hlavní obsah

Vatikánu vadí kritika OSN kvůli zneužívání dětí

7. 2. 2014, 15:02 – Vatikán

Vatikán se v pátek opět důrazně ohradil proti zprávě Výboru OSN pro práva dítěte (CRC), který ve středu nezvykle ostře kritizoval vedení katolické církve za to, jak se postavilo k případům pohlavního zneužívání dětí duchovními. Předsedkyně výboru OSN Kirsten Sandbergová kritickou reakci Vatikánu odmítla.

Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Kopule baziliky sv. Petra ve Vatikánu

Článek

Podle prohlášení mluvčího Vatikánu Federika Lombardiho je zpráva založena na nepochopení podstaty církevního učení, je plná předsudků a dává příliš mnoho prostoru argumentaci nevládních organizací, které jsou vůči církvi předpojaté.

Výbor, který sleduje respektování práv dětí ve světě, Vatikánu vyčetl, že nedělá dost pro to, aby pachatelé zneužívání byli potrestáni, a staví své zájmy nad zájmy obětí. Svou liknavostí a nedostatečnou spoluprací s policií podle něj církev umožňuje, aby měli podezřelí kněží dál kontakt s dětmi.

Členové výboru v této souvislosti vyzvali Vatikán, aby vydal své archivy týkající se sexuálního zneužití desítek tisíc věřících a umožnil tím, aby pachatelé a „ti, kteří jejich zločiny kryli“, mohli být pohnáni k odpovědnosti. [celá zpráva]

Zpráva církev zaskočila

Kritika Vatikán ve středu evidentně překvapila, takže v první oficiální reakci jeho představitelé pouze uvedli, že zprávu pečlivě prostudují. Už o několik hodin později ale arcibiskup Silvano Tomasi označil závěry výboru za překroucené, nespravedlivé a ideologicky zaujaté.

OSN odsoudil i za to, že se vměšuje do „nezměnitelného“ morálního učení církve, když kritizuje její přístup k homosexuálům, potratům a antikoncepci. Z negativního vyznění zprávy pak obvinil lobbující nevládní organizace, které bojují za uzákonění homosexuálních svazků.

Také Lombardi nyní uvedl, že výbor zjevně více důvěřoval „dobře známým nevládním organizacím zaujatým proti katolické církvi a svatému stolci“ než informacím od samotných zástupců Vatikánu.

Výbor CRC přitom v lednu kvůli zneužívání dlouze vyslýchal vatikánskou delegaci, kterou vedl právě Tomasi.

Mluvčí také zdůraznil, že podle něj výbor dalece překročil své kompetence, když se kriticky vyjádřil o některých úhelných kamenech katolické morálky, jako jsou zákaz potratů či antikoncepce.

OSN zprávu hájí

Předsedkyně výboru OSN Kirsten Sandbergová kritiku odmítla. Výbor podle ní vydal svá doporučení po "objektivním přezkoumání všech relevantních informací", "jak to činí se všemi zúčastněnými státy".

Reklama

Výběr článků