Hlavní obsah

V Německu schválili částečnou legalizaci konopí pro rekreační účely

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Německo od 1. dubna částečně legalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely. Poslanci Spolkového sněmu v pátek i přes odpor opoziční konzervativní unie CDU/CSU schválili možnost mít doma až 50 gramů této drogy a pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny. Vzniknout mohou také pěstitelské kluby, které pro své členy mohou měsíčně produkovat 25 kilogramů konopí.

Foto: Profimedia.cz

Demonstrace za legalizaci marihuany v Berlíně. Snímek z loňského roku

Článek

V debatě před hlasováním spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach do poslední chvíle poslance přesvědčoval o nezbytnosti částečně legalizovat konzumaci i pěstování konopí.

„Sledujeme tím dva cíle. Tím prvním je boj proti černému trhu. Druhým cílem je lepší ochrana dětí a mládeže,“ řekl Lauterbach. Podle ministra nelze pokračovat se stávajícím stavem. „Když se podíváme na mládež a děti, tak v letech 2011 až 2021, tedy za deset let, počet konzumentů v této obzvláště ohrožené věkové skupině stoupl o padesát procent. Ve věku od 18 a 25 let stoupl za deset let o 100 procent,“ uvedl ministr.

Foto: Profimedia.cz

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach při kampani za legalizaci marihuany

Německá vláda schválila omezenou legalizaci marihuany

Evropa

Děti a mládež se k marihuaně snadno dostávají díky černému trhu, takto nabízené produkty jsou ale podle ministra značně znečištěné. „Obsahují toxické koncentrace,“ řekl Lauterbach.

„Můžeme strčit hlavu do písku a můžeme o tom debatovat v hospodách, nic z toho ale nevyřeší jediný problém,“ řekl ministr, podle kterého je jedinou správnou cestou částečná legalizace. „Vznikne tak alternativa k černému trhu. Navíc se zaměříme na osvětu s tím, co marihuana dělá s dětskými mozky. Zpřísníme také tresty pro ty, kteří ji budou organizovaně prodávat dětem a mládeži,“ uvedl.

Lauterbach poznamenal, že chápe, že to není snadné rozhodnutí. „Ale i odborníci na závislosti říkají, že se musíme po této cestě vydat. Musíme se zbavit tabuizace a trestání,“ dodal.

Hlasování předcházela několikaměsíční debata, ve které se opoziční konzervativní unie CDU/CSU postavila ostře proti Lauterbachovu návrhu. Také v pátek se konzervativci snažili ostatní poslance přesvědčit o zbytečnosti a nebezpečnosti takového kroku. Opozice mimo jiné poukazovala na to, že povolené množství konopí na veřejnosti je příliš velké, protože 25 gramů postačí na 75 jointů, takže bude těžké odlišit překupníka od spotřebitele.

Pro vládní návrh nakonec hlasovalo 407 poslanců, proti jich bylo 226 a čtyři zákonodárci se zdrželi.

Vzniknou pěstitelské kluby

Spolkovým sněmem přijatý návrh neznamená naprostou legalizaci konopí, nejčastěji se proto hovoří o částečné legalizaci, případně o takzvané dekriminalizaci. Držení konopí a jeho pěstování zůstává regulováno.

Pěstitelské kluby, které mohou mít nejvýše 500 členů a které nesmí být v okruhu sto metrů od školek, škol a zařízení pro mládež, začnou fungovat od 1. července. Sloužit budou jako výdejová místa pro své členy, kteří takto mohou měsíčně získat až 50 gramů. Maximální denní odběr bude omezen na 25 gramů. Toto množství budou moci dospělí beztrestně držet na veřejnosti, v soukromí ale mohou mít až 50 gramů.

V Německu je nyní stejně jako v Česku legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou lékaři například pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.

Legální užívání marihuany ve světě

  • Na mezinárodní úrovni byl obchod s marihuanou a hašišem poprvé omezen revizí Mezinárodní konvence o opiu z roku 1925 (platná od roku 1928). Zpřísnění přinesla Jednotná konvence o omamných látkách z roku 1961 (účinná od roku 1975).
  • V roce 1976 Nizozemsko legalizovalo držení malého množství marihuany, čímž umožnilo zrod slavných coffee shopů – kaváren, v nichž se dají legálně koupit v malém množství lehké drogy. Prodej a pěstování konopí ve velkém je ale v zemi stále nelegální. Koncem loňského roku v Nizozemsku začal pokusný projekt s legalizací spotřeby a výroby marihuany. Výroba této látky a její prodej byly zatím povoleny ve dvou městech na jihu země.
  • Rekreační užívání marihuany je legální v osmi zemích světa – Uruguayi, Kanadě, JAR, Mexiku, Thajsku, na Maltě, v Lucembursku a Gruzii. Devátou zemí se stane od 1. dubna Německo.
  • Komerční prodej pro rekreační užívání je legální v Kanadě, Thajsku a Uruguayi.
  • Ve Spojených státech je na federální úrovni marihuana ilegální. Užívání marihuany pro rekreační účely bylo dosud povoleno ve 24 státech, dvou teritoriích a ve washingtonském federálním distriktu. V Austrálii je na federální úrovni rekreační užívání marihuany rovněž nelegální, povoleno ale bylo v Teritoriu hlavního města Austrálie.

Soudce prokázal mimořádný čich, odsouzenému nalezl v ponožce marihuanu

Koktejl

Reklama

Výběr článků

Načítám