Hlavní obsah

V Berlíně začal soud kvůli krádeži největší zlaté mince světa

10. 1. 2019, 11:19 – Berlín

Za enormního zájmu začal ve čtvrtek v Berlíně soud se čtveřicí mužů ve věku 20 až 24 let, kteří jsou obžalováni z krádeže největší zlaté mince na světě z tamějšího muzea. Platidlo o váze 100 kilogramů mělo hodnotu kolem 3,75 milionu eur (96 milionů korun) a zatím se nenašlo.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Berlíně začal soud se čtveřicí mužů, kteří měli ukrást největší zlatou minci na světěVideo: Reuters

 
Článek

Muži jsou obviněni ze společné krádeže v obzvláště závažném případu. Vazba na ně uvalena nebyla, byli vyšetřováni na svobodě, napsala agentura DPA. Čtveřice se svými právníky vstoupila do jednací síně soudu beze slov.

Mince z ryzího zlata pojmenovaná Big Maple Leaf s vyobrazením britské královny Alžběty II. na jedné a s javorovým listem na druhé straně vznikla v Kanadě a na světě bylo jen pět exemplářů. Z muzea v centru německé metropole zmizela v březnu 2017. Vyšetřovatelé se domnívají, že byla rozdělena na malé kousky a rozprodána.

Foto: Heinz-peter Bader, Reuters

Big Maple Leaf

Tři z obžalovaných patří k jednomu z berlínských arabských klanů. Dva bratři (20 a 24 let) a jejich bratranec (20 let) se měli do muzea dostat kolem 3.30 hodiny oknem. Trio údajně rozbilo vitrínu, za pomoci skateboardu a kolečka dostali minci do vozu a zmizeli. Čtvrtým obžalovaným je muž, který v muzeu pracoval jako hlídač. Čtveřici hrozí až desetileté vězení.

Pět zlatých mincí Big Maple Leaf, odlitých ze zlata o ryzosti 99.999 procenta obsahu zlata v kovu, vyrazila Kanadská královská mincovna v roce 2007. Jednu z mincí vlastní britská královna, jedna byla v září 2009 krátce vystavena v Obecním domě v Praze v rámci turné po evropských městech. Bodeho muzeum v Berlíně vystavovalo minci Big Maple Leaf od roku 2010.

Reklama

Výběr článků