Hlavní obsah

Úmrtí na covid v Evropě: Země V4 doplácejí na neproočkovanost

8. 12. 2021, 11:50

Z hlediska úmrtí lidí s covidem-19 patří země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, k nejhorším v Evropě. Vyplývá to ze statistik webové služby Our World in Data. Data ukazují, že počty obětí obecně klesají s tím, jak v jednotlivých zemích roste proočkovanost. A ta je ve V4 stále poměrně nízká.

Článek

Nejhůře je na tom nyní ze zemí visegrádské čtyřky Maďarsko, které v uplynulých dvou týdnech zaznamenalo 202 úmrtí v přepočtu na milion obyvatel. Slovensko napočítalo 166 mrtvých na milion obyvatel, Polsko 128 a Česko 127.

S touto bilancí patří země V4 k nejhorším v Evropě, vůbec nejhorší bilanci má Chorvatsko (207), vyšší čísla než Česko má ještě také Bulharsko (195), Ukrajina (164) nebo Lotyšsko (161).

Foto: Novinky

Srovnání zemí v proočkovanosti (v %) se zemřelými za posledních 14 dní v zemích V4

Ve srovnání je vidět, že horší bilanci úmrtí mají obecně země s nižší proočkovaností populace. Ta je v zemích V4 stále relativně nízká. V Česku je plně vakcinováno 62,4 procenta lidí, v Polsku 55,5 procenta, na Slovensku 48,6 procenta a v Maďarsku 63,9 procenta obyvatel.

V nejhorším Chorvatsku je plně vakcinováno 54,1 procenta obyvatel.

Lék sotrovimab zabírá na všechny mutace včetně omikronu

Evropa

Vůbec nejnižší úmrtnost – tři oběti v přepočtu na milion obyvatel – vykazuje za uplynulé dva týdny Island, který má naočkováno 83,2 procenta obyvatel. V nejproočkovanějším Portugalsku s 89 procenty vakcinovaných připadá na milion obyvatel za uplynulé dva týdny 19 obětí.

Data tak potvrzují tvrzení odborníků, že očkování proti koronaviru v případě propuknutí covidu významně snižuje riziko těžkého průběhu nemoci, nutnosti hospitalizace i úmrtí.

Data z celé Evropy ukazují, jak očkování ovlivňuje hospitalizace a úmrtí

Evropa

Epidemie v Česku přestala v posledních dnech sílit, počty hospitalizovaných i úmrtí jsou však stále vysoké. V nemocnicích je 6670 pacientů, z toho více než tisícovka ve vážném stavu. Denně stále umírá přes 100 infikovaných.

V úterý bylo vyočkováno přes 90 tisíc dávek vakcíny proti covidu, nově očkovaných bylo však jen něco přes 7000 lidí. Více než 72 tisíc dávek bylo takzvaných posilujících.

Reklama

Výběr článků