Hlavní obsah

Data z celé Evropy ukazují, jak očkování ovlivňuje hospitalizace a úmrtí

7. 12. 2021, 18:56

Tvrzení odborníků, že očkování proti koronaviru v případě propuknutí covidu významně snižuje riziko těžkého průběhu nemoci, nutnosti hospitalizace i úmrtí, jasně dokládají data z Česka i zbytku Evropy. Čím vyšší je proočkovanost populace, tím méně je hospitalizovaných, pacientů na jednotkách intenzivní péče i mrtvých.

Článek

Nejproočkovanější zemí Evropy je s 89 procenty vakcinované populace Portugalsko. Naopak nejméně proočkovaní jsou s 25,9 procenta Bulhaři. Zatímco v Portugalsku připadá na milion obyvatel 75 hospitalizací s covidem, v Bulharsku je to 968.

Stejně jednoznačně vychází srovnání i v počtu obyvatel ležících s covidem na jednotkách intenzivní péče. V Portugalsku leží na JIP v přepočtu na milion obyvatel něco přes 10 pacientů, v Bulharsku je to 113, tedy o řád víc.

Podobně je to s úmrtími v posledních dvou týdnech. V Portugalsku zemřelo na covid za posledních 14 dní (pro lepší srovnání opět v přepočtu na milion obyvatel) 19 obyvatel, v Bulharsku to bylo 86 lidí.

Portugalsko, Dánsko, Gibraltar: Nakažených přibývá, panika se nekoná

Koronavirus

Porovnávat je možné různé země a – přes drobné statistické odchylky a místní faktory ovlivňující vývoj a průběh epidemií v jednotlivých zemích – lze konstatovat, že platí nepřímá úměra. Čím vyšší proočkovanost, tím nižší počet hospitalizací, převozů na jednotky intenzivní péče i úmrtí.

Nejedná se o krátkodobý nebo nový trend. O tom, že očkování, když ne přímo nákaze, brání vážnému průběhu covidu, informovali výrobci vakcín i epidemiologové od počátku. A data začala záhy po dokončení vakcinace prvních skupin obyvatel jejich tvrzení potvrzovat.

Třetina sociálních pracovníků není očkovaná. Až budou muset, půjdou, míní šéf asociace

Koronavirus

Reklama

Výběr článků