Hlavní obsah

Třetím agentem zapojeným do otravy Skripala je Denis Sergejev

14. 2. 2019, 18:25

Skutečné jméno třetího agenta ruské vojenské rozvědky GRU, který byl zapojený do případu loňské otravy Sergeje Skripala a používal pseudonymu Sergej Fedotov, je Denis Vjačeslavič Sergejev. Ve čtvrtek to na svém webu oznámila mezinárodní investigativní skupina Bellingcat, která na cause spolupracovala s ruským webem The Insider a českým časopisem Respekt.

Foto: Handout, Reuters

Alexander Petrov (vlevo) a Ruslan Boširov

Článek

Dosud bylo známo, že útoku na Skripala se zúčastnili Alexandr Petrov, identifikovaný jako Alexandr Miškin, a Ruslan Boširov, který se podle zjištění investigativců jmenuje Anatolij Čepiga. Později média přišla s informací, že do akce byl zapojen ještě třetí agent GRU známý pod krycím jménem Fedotov.

Fedotov začal podle již dříve známých informací používat pas na toto jméno v roce 2010. Od té doby často cestoval po Evropě a Střední Asii. Server Fontanka.ru dříve zveřejnil, že Fedotov současně s dalšími agenty zapojenými do loňské neúspěšné otravy bývalého důstojníka ruské rozvědky Skripala v anglickém Salisbury přijel v roce 2014 do Prahy. Bylo to ve stejné době, kdy se zde nacházel i Skripal. Ve chvíli důstojníkovy otravy v březnu 2018 Fedotov rovněž pobýval v Británii.

Foto: Reuters Tv, Reuters

Sergej Skripal na snímku z roku 2006

Fedotov v Praze pobýval s Miškinem; oba po osmi dnech odletěli zpět do Moskvy. The Insider a Bellingcat napsal, že Fedotov navštívil v dubnu 2015 také Bulharsko. Stalo se tak ve stejnou dobu, kdy byl otráven místní obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev. Podobně jako Skripal i on útok přežil.

V obou případech byla podle Bellingcat použita nervově paralytická látka novičok, která se v 70. a 80. letech minulého století vyráběla v tehdejším Sovětském svazu.

Sergejev, který se narodil ve vojenském městečku Ušaral na území dnešního Kazachstánu, podle investigativců vystudoval ruskou vojenskou diplomatickou akademii a jako jiní její absolventi se stal příslušníkem vojenské rozvědky GRU.

Reklama

Výběr článků