Hlavní obsah

Syn norské korunní princezny dostal čtyři roky vězení za znásilnění

Aktualizováno

Soud poslal Mariuse Borga Høibyho, syna norské korunní princezny Mette-Marit, na čtyři roky do vězení za znásilnění a musí zaplatit odškodnění svým obětem. Současně má dva roky zákaz se přibližovat k jedné z poškozených.

Syn norské korunní princezny Marius Borg Höiby na archivních záběrechVideo: Reuters

Článek

Vyhlášení rozsudku bylo vleklé kvůli dlouhému seznamu obvinění. U každého jednotlivého obvinění musel soudce vysvětlit, proč shledává obžalovaného vinným nebo nevinným, píše deník Bild.

Syn korunní princezny byl shledán vinným v 34 ze 40 bodů obžaloby, zproštěn byl obvinění ze dvou znásilnění. Svým obětem musí zaplatit 640 tisíc norských korun (1,5 milionu korun).

Marius Borg Høiby u vynesení rozsudku v soudní síni nebyl, ale účastnil se ho prostřednictvím videopřenosu z vězení.

Rozsudek má nabýt právní moci během dvou týdnů, zatím má Høiby s týmem právníků čas na podání odvolání. Státní zástupce požadoval trest sedmi let a sedmi měsíců, soud ho nakonec potrestal čtyřmi lety vězení.

Norská královská rodina nechce rozsudek komentovat.

Kauza odstartovala v roce 2024, kdy policie označila Høibyho za podezřelého z fyzického napadení ženy, s níž měl vztah. Mladý muž v tehdejším tiskovém prohlášení přiznal, že ženě způsobil zranění, když byl pod vlivem kokainu a alkoholu, a poškodil její byt. Dodal, že svých činů lituje.

Marius Borg Høiby nemá v norské královské rodině žádnou funkci, protože se narodil v předchozím vztahu Mette Marit před její svatbou s korunním princem Haakonem. Høiby je nejstarší z jejích tří dětí.

S korunním princem Haakonem má Mette Marit další dva potomky – dvaadvacetiletou princeznu Ingrid Alexandru a dvacetiletého prince Sverreho Magnuse.

Související témata:

Výběr článků

Načítám